Τέτοιο ημίχρονο δεν πρέπει να ξανά δούμε από την ΑΕΚ φέτος

0

Βόμβα! Ήρθε νέα στοιχηματική στην Ελλάδα!

skyline

Ήταν μια μεγάλη νίκη αυτή στη Νίκαια χθες, που ήρθε με μια μεγάλη ανατροπή και ας ήταν απέναντι στον τελευταίο της βαθμολογίας, Ιωνικό. Μια νίκη από αυτές που τα ωφέλη είναι πολύ περισσότερα εκτός φυσικά από τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Για αυτό άλλωστε και το πρώτο γκολ του Τσούμπερ τη φετινή σεζόν ήρθε την κατάλληλη στιγμή.

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή στη Νίκαια και η εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο θα πρέπει να την προβληματίσει, αφού για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας μάτς πρωταθλήματος είναι μετριότατη στα πρώτα 45 λεπτά και φυσικά βρίσκεται στην ανάπαυλα και πίσω στο σκορ, όπως ακριβώς και με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ευτυχώς βέβαια στο χθεσινό παιχνίδι το σουτ του Κάνιας σταμάτησε στο δοκάρι και έτσι σε αντίθεση με το μάτς των Ιωαννίνων δεν βρέθηκε πίσω και με 2-0 η Ένωση στο ημίχρονο.

Η ενδεκάδα με τους δύο αμυντικούς χαφ δεν βγήκε στον Αλμέιδα. Είναι ένα ζήτημα αυτό που το έχουμε υπεραναλύσει σε αυτήν την στήλη. Καταλήγω στο ότι όταν ο αντίπαλος σε περιμένει τόσο πίσω το σχήμα αυτό δεν λειτουργεί. Η ΑΕΚ ήταν μπλοκαρισμένη χθες στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είχε καλή κυκλοφορία, είχε απενεργοποιημένο και στα πλάγια τον Πινέδα και της έλειπε το ”κουβάλημα” της μπάλας, το οποίο αναγκαζόταν να το κάνει ο Άμπραμπατ, που ήταν καλά κλεισμένος και φυσικά φάνηκε σαν να μην παίζει καλά στο πρώτο μέρος, αλλά στην πραγματικότητα έπρεπε να κάνει πράγματα που δεν είναι στον δικό του φετινό ρόλο. Είναι καλοί παίκτες οι Γιόνσον και Σιμάνσκι και μπορούν σε άλλου είδους μάτς να παίξουν και μαζί. Σε τέτοια όμως παιχνίδια, που ο αντίπαλος δεν θα προσπαθήσει καν να κυκλοφορήσει τη μπάλα, αλλά θα ψάξει την προσπάθεια στην επίθεση με μεγάλη μεταβίβαση, δεν μπορούν να προσφέρουν και πολλά. Διότι η ΑΕΚ δεν θα φτάσει στις ευκαιρίες από κάποιο κλέψιμο ψηλά, αλλά από την δική της σωστή ανάπτυξη, επιββάλοντας τον ρυθμό της και κρατώντας πίσω τον αντίπαλο, έχοντας τη μπάλα.

Είναι άλλο πάντως το να έχει απλά ένα δημιουργικό πρόβλημα η ΑΕΚ και άλλο αυτό που είδαμε στο πρώτο ημίχρονο. Ίσως ήταν το χειρότερο ημίχρονο της φέτος. Μια ”τρικυμία”. Ο Ιωνικός έκανε ότι ήθελε και αν είχε περισσότερη ποιότητα και περισσότερη αυτοπεποίθηση θα μπορούσε να είχε κάνει και μεγαλύτερη ζημιά στην ΑΕΚ. Αυτό ήταν ένα ”καμπανάκι” για τους κιτρινόμαυρους. Ήταν μάλιστα ακόμα χειρότεροι και από τα Γιάννενα, όπου εκεί τουλάχιστον είχαν κλασικές ευκαιρίες και τους στοίχισε η αναποτελεσματικότητα τους. Χθες στο πρώτο μέρος δεν είχαν ούτε μια πραγματικά καλή στιγμή. Ας ελπίσουμε και με την καλή ψυχολογία της νίκης το πρόβλημα να εντοπιστεί και η ομάδα να παρουσιαστεί διαφορετική στο επόμενο εκτός έδρας μάτς της. Είναι πολύ θετικό πάντως ότι έλαβε την προειδοποίηση η ΑΕΚ και βαθμούς δεν έχασε.

Ο λόγος τώρα που δεν έχασε βαθμούς είναι η ποιότητα και το βάθος του ρόστερ της. Διαφωνώ με αυτούς που θεωρούν ότι ο Αλμέιδα με τις αλλαγές του άλλαξε και την εικόνα του μάτς. Η αλήθεια είναι ότι χθες άργησε και μάλιστα πολύ. Από το ημίχρονο θα έπρεπε να κάνει τις διορθωτικές κινήσεις. Και όταν έχεις αυτούς τους παίκτες στον πάγκο μοιάζει παράλογο να μην τους χρησιμοποιήσεις. Έκανε τα βασικά λοιπόν και εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα που είχε η ΑΕΚ στο πάγκο της. Δεν γίνεται άλλωστε να μην σου βγαίνει το μάτς και να έχεις στον πάγκο παίκτες όπως ο Τσούμπερ ή ο Μάνταλος και να μην τους χρησιμοποιείς.

Αυτοί οι δύο, ο Τσούμπερ και ο Μάνταλος, μαζί με τον Φερνάντες άλλαξαν εντελώς και την εικόνα της ΑΕΚ. Ο Φερνάντες έδωσε πλάτος στις επιθετικές προσπάθειες, πήγε στα άκρα, έχει και το ένας με έναν και έτσι ”χάλασε” την εξαιρετική αμυντική λειτουργία έως εκείνο το σημείο του Ιωνικού. Επιπλέον πρόσφερε και με τα καλά του χτυπήματα κόρνερ και φάουλ. Άλλωστε από ένα τέτοιο ήρθε και το πρώτο γκολ. Ο Μάνταλος έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από τον καθένα στο ρόστερ της ΑΕΚ. Κινήθηκε ανάμεσα στις γραμμές, έπαιξε κάθετα και κουβάλησε τη μπάλα. Τα έχω ξανά γράψει. Όταν πιέζει έντονα η ΑΕΚ ο Μάνταλος είναι ο κατάλληλος παίκτης για να κυκλοφορεί σωστά τη μπάλα και φυσικά για να ”ξεκλειδώσει” την άμυνα με μια κάθετη, όπως χθες. Και τέλος η λύτρωση ήρθε από τον Τσούμπερ.

Αμέσως μετά το μάτς με τον Παναιτωλικό έγραφα για τον Ελβετό και ότι χρειάζεται χρόνο. Φαινόταν άλλωστε ότι είχε την διάθεση, ήταν μέσα στις φάσεις, αλλά του έλειπε η ψυχολογία. Χθες πάλι με το που μπήκε ήταν πολύ δραστήριος, είχε και πιο σωστές επιλογές γενικά, δημιούργησε και άλλη μια κλασική φάση, στην οποία αστόχησε ο Γκατσίνοβιτς και γενικά φάνηκε σε πολύ καλή κατάσταση. Ε ήρθε και το γκολ λοιπόν, ήρθε και η δικαίωση για τον Τσούμπερ, που έχει δουλέψει τόσο πολύ τελευταία και έχει προσπαθήσει να γίνει και πάλι πολύτιμος για την ομάδα. Ένα γκολ υψηλού επιπέδου. Αν ο Τσούμπερ βρει τον ρυθμό που είχε στο περσινό πρώτο δίμηνο η ΑΕΚ επιθετικά θα είναι ασταμάτητη.