Βόλεϊ ανδρών: Μεγάλη πρόκριση επί του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη!

0
skyline

Με 3-1 σετ επιβλήθηκε του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη η ανδρική ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ κατακτώντας μία μεγάλη πρόκριση για τη 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου επιβεβαίωσε ακόμα μία φορά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, έπαιξε πολύ όμορφο βόλεϊ και κατέκτησε την πρόκριση στη Γ’ Φάση του θεσμού, όπου θα λάβουν μέρος και οι ομάδες που κατέκτησαν τις θέσεις 5-10 στον Α’ Γύρο της Volley League.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ με τον Ράμος προηγήθηκε με 2-0. Με τον Μπατατζίμ να βρίσκει τα χτυπήματά του, διατήρησε το +2 (3-5), με τους γηπεδούχους σταδιακά να βελτιώνουν το μπλοκ τους και να παίρνουν το προβάδισμα με 10-9. Μπαρμπούνης και Μπατατζίμ ανέτρεψαν την κατάσταση, με τον «Δικέφαλο» να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 12-15 και 13-16. Ο Ηρακλής έφερε το σετ στα ίσια (16-17, 18-18, 19-19), αλλά οι Ράμος και Μπαρμπούνης έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της «Ένωσης» (19-21). Η ΑΕΚ με σωστές επιλογές και με τον Μπατατζίμ να μοιάζει ασταμάτητης, κατακτώντας 3 διαδοχικούς πόντους, έκανε το 1-0 στα σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 8-8. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 10-8, με την ΑΕΚ να απαντά με τον Ράμος να σημειώνει διαδοχικούς πόντους (10-11). Ο Ηρακλής κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, παίρνοντας το προβάδισμα με 17-15 και 19-16. Η «Ένωση» μείωσε σε 23-22 και 24-23, ενώ έσωσε δύο διαδοχικά σετ πόιντς. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν δύο ευκαιρίες να κατακτήσουν το σετ (25-26, 26-27), ωστόσο δεν το κατάφεραν και τελικώς οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν σε 1-1 με 31-29.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ πήρε ένα μικρό αρχικό προβάδισμα (1-3, 3-5). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 8-7 και 11-8. Η ΑΕΚ με τον Παλέντζα και τον Μπατατζίμ να παίρνουν επιθέσεις, ισοφάρισαν σε 15-15, ενώ πέρασαν και μπροστά στο σκορ (16-17 μπλοκ Ράμος). Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +4 (17-21), με τον Μπατατζίμ να κυριαρχεί στο φιλέ, με την ΑΕΚ να φτάνει στο 2-1 στα σετ με 25-22.

Με ένταση ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Ο Παλέντζας αποβλήθηκε από το διαιτητή, καθώς ο τελευταίος θεώρησε ότι ο άσσος της ΑΕΚ απάντησε στους οπαδούς των γηπεδούχων που τον προκαλούσαν, ενώ κόκκινη κάρτα δέχθηκε ο προπονητής της ομάδας μας, λόγω διαμαρτυρίας, καθώς και η αντίπαλη ομάδα. Στη θέση του Παλέντζα πέρασε ο Κονίδης, με τον Άκη Χατζηαντωνίου να προσπαθεί να διατηρήσει την ψυχραιμία και τη ψυχολογία των «κιτρινόμαυρων» σε υψηλά επίπεδα. Ο Ηρακλής πήρε το αρχικό προβάδισμα με 4-2, αλλά οι Μπατατζίμ και Μπαρμπούνης κράτησαν την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (5-5, 9-8). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το +2 έως το 16-14. Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς, έβγαλε εντυπωσιακές άμυνες, ενώ εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη των «κυανολεύκων» από τη γραμμή του σερβίς. Έτσι με τον Ρούσση έφτασε στο 23-22. Ο Ράμος έκανε το 24-22 με άσσο και ο Μπατατζίμ «έγραψε» το 25-22 και 3-1 στα σετ.

ΝΓΣΘ Ηρακλής – ΑΕΚ 1-3