Βόλεϊ ανδρών: Πέρασε εύκολα από το Αίγιο η ΑΕΚ!

0
skyline

Χωρίς προβλήματα η ΑΕΚ πέρασε από το Αίγιο επικρατώντας με 3-0 σετ του ΑΟ Αιγιαλέων, για την 8η αγωνιστική της Pre League.

Η «Ένωση» έπιασε υψηλή απόδοση, δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους και μπροστά σε περίπου 60 φιλάθλους της ομάδας που μετέτρεψαν σε… Νέα Φιλαδέλφεια το Κλειστό του Αιγίου, πανηγύρισε το τρίποντο. Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου έχει ανοίξει την ψαλίδα από τις θέσεις που βρίσκονται κάτω από την 3η θέση και συνεχίζει να κυνηγά τις δύο πρώτες.

Άλλωστε, ακολουθούν κι άλλα παιχνίδια με ομάδες που δείχνουν να είναι στα μέτρα του «Δικεφάλου» έχοντας την ευκαιρία να χτίσουν ένα μεγάλο νικηφόρο σερί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά από νωρίς παίρνοντας σημαντικό πρόβάδισμα. Το 4-12 μετα τράπηκε σε 4-15 χάρη στα σερβίς του Ράμος, ενώ με τους Μπατατζίμ και Μελλέ να συνεισφέρουν σε άμυνα και επίθεση η ΑΕΚ έφτασε στο 10-24 και ο Παλέντζας με ωραίο καρφί έκανε το 12-25 και το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι είχαν ένα ισχνό αρχικό προβάδισμα (2-1, 3-2). Μπατατζίμ και Παλέντζας ανέτρεψαν την κατάσταση (5-7), ωστόσο με σερί 5-1 η ομάδα του Αιγίου πέρασε εκ νέου μπροστά με 10-8. Η ΑΕΚ βελτίωσε το μπλοκ της, έχοντας έτσι δεύτερες και τρίτες μπάλες, ανατρέποντας το σκορ (11-12, 12-17). Η ΑΕΚ πέρασε πρώτη το «φράγμα» των 20 πόντων (16-20) και κατέκτησε το σετ με 25-18, με τον Μπατατζίμ να «εκτελεί» τους γηπεδούχους.

Στο τρίτο σετ, ο Μπαρμπούνης και Παλέντζας έκαναν ό,τι ήθελαν με την ΑΕΚ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 5-3 και 7-5. Με τον Ράμος να «σκεπάζει» το φιλέ και τον Αχιλλεόπουλο να βγάζει εξαιρετικές άμυνες, η ΑΕΚ είχε δεύτερη ευκαιρία στις περισσότερες φάσεις ανεβάζοντας τη διαφορά στους 5 (10-15). Ο Μπαρμπούνης με άσσο «έγραψε» το 11-17 και η ΑΕΚ δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 25-17 και 3-0 στα σετ, εν μέσω αποθέωσης από τους «κιτρινόμαυρους» φιλάθλους.

AO Aιγιαλέων – ΑΕΚ 0-3