Σαν σήμερα: Η ΑΕΚ κατακτά το δεύτερο Σούπερ Καπ της ιστορίας της νικώντας τον Παναθηναϊκό! (vid)

0
skyline

Διαγωνισμός: Κερδίστε τις επίσημες εμφανίσεις των Βίντα και Σιντιμπέ!

Σαν σήμερα, το 1996, η Ένωση κέρδισε τον Παναθηναϊκό στα πέναλτι με 9-8 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε το Τριφύλλι στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τον τίτλο του super cup. Τογήπεδο «έβραζε» τόσο από τη ζέστη και την υγρασία, όσο και από τη δίψα παιχτών και οπαδών για έναν τίτλο που δεν ήταν και ο πιο σημαντικός.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες βίωσαν ένα… μαρτύριο καθώς οι συνθήκες δεν ήταν κατάλληλες για ποδόσφαιρο. Παρ’ όλα αυτά οι δύο ομάδες στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και μέχρι το 89ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο. Τότε όμως ο Τόνι Σαβέφσκι βρέθηκε απέναντι από τον Νικοπολίδη και τον πλάσαρε για το 1-0 της Ένωσης. Φυσικά, ο χαμός στις εξέδρες ήταν μεγάλος και όλοι πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει.

Ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μιχάλης Βλάχος δέχτηκε κόκκινη κάρτα για χτύπημα πάνω στον Μπασινά, και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ΑΕΚ με δέκα παίκτες για τα επόμενα κρίσιμα λεπτά. Και σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο μετά ο Αλέξης Αλεξούδης με τυχερό γκολ ισοφάρισε για το Τριφύλλι και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Εκεί η Ένωση, αν και με δέκα παίκτες, ήταν ανώτερη χωρίς ωστόσο να σημειώσει κάποιο τέρμα. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί, μετά από αμέτρητες εκτελέσεις η Ένωση κέρδισε με 9-8 τον Παναθηναϊκό και στέφθηκε πρωταθλήτρια. Χαρακτηριστικό είναι ότι εκτέλεσαν μέχρι και οι τερματοφύλακες ενώ για την ΑΕΚ, ο Χάρης Κοπιτσής, εκτέλεσε δύο φορές, σκοράρωντας ισάριθμα τέρματα.

Στην απονομή, παρά το γεγονός ότι δεν ήταν αρχηγός ο Στέλιος Μανωλάς, οι συμπαίκτες του τον προέτρεψαν να σηκώσει αυτός πρώτα το τρόπαιο. Ο Μπάγεβιτς ο οποίος βρισκόταν στο γήπεδο, στη θύρα των επισήμων με συνεργάτες του από τον Ολυμπιακό, χειροκρότησε τον Μανωλά, χωρίς ωστόσο να κάνει το ίδιο, όταν το τρόπαιο σήκωσε ο πρώην συνεργάτης του και τότε προπονητής της ΑΕΚ, Πέτρος Ραβούσης. Ήταν η πρώτη φορά που ο Ντούσαν ένιωσε τα αισθήματα των ΑΕΚτζήδων μετά την απόφασή του να συνεχίσει στον Ολυμπιακό. Μάλιστα δεν έλειψαν και τα ευτράπελα με ένα μπουκάλι να εκτοξεύεται προς τη μεριά του Σέρβου.