Σαν σήμερα: «Χρυσή» νίκη με πρωταγωνιστή τον Νικολαΐδη κόντρα στον Ολυμπιακό

0
skyline

Στις 31 Μαρτίου 1968, ΑΕΚ και Ολυμπιακός ήρθαν αντιμέτωποι στη Νέα Φιλαδέλφεια για το ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ ήταν πρωτοπόρος στην βαθμολογία με 61 βαθμούς και ο δεύτερος με 59 βαθμούς Ολυμπιακός ήθελε διακαώς την νίκη για να ισοβαθμήσει. Οι «ερυθρόλευκοι» προέρχονταν από την ήττα στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ, με έντονα επεισόδια να σημειώνονται τόσο εντός όσο και εκτός γηπέδου από από ποδοσφαιριστές και παράγοντες. Μάλιστα, τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συνελήφθησαν και οδηγήθηκαν στο αστυνομικό τμήμα.

Στο ντέρμπι εκείνο, η Ένωση παρατάχθηκε με την σημαντική απώλεια του Στέλιου Σεραφείδη αλλά και με τον τραυματία καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα Μίμη Παπαϊωάννου.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε τους «κιτρινόμαυρους» και προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με κεφαλιά του Ζαντέρογλου. Η Ένωση, που συνέχισε την ανώτερη εμφάνιση, κέρδισε πέναλτι στο 49ο λεπτό, στο οποίο ευστόχησε ο Κώστας Νικολαΐδης. Όμως, ο διαιτητής διέταξε την επανάληψη του, γιατί ποδοσφαιριστές κινήθηκαν προς τη μπάλα, με τις έντονες διαμαρτυρίες να διακόπτουν την αναμέτρηση για λίγα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Νικολαΐδης έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει και να… παίρνει τα πάνω της.

Τελικά, η ΑΕΚ πήρε τη μεγάλη νίκη με σουτ του Νικολαΐδη στο 84ο λεπτό, αποσπώντας 4 βαθμούς διαφορά από Ολυμπιακό αλλά και Άρη που ισοβαθμούσαν πλεον στη δεύτερη θέση με 60 βαθμούς έκαστος.

Τρεις μέρες μετά η Ένωση αντιμετώπισε τη Φενέρμπαχτσε για το Βαλκανικό κύπελλο και νίκησε 3-1 στη Φιλαδέλφεια. Στο γήπεδο της Φιλαδέλφειας, για να παρακολουθήσει τον αγώνα, βρέθηκε και η αποστολή της Σλάβια Πράγας που τέσσερις μέρες μετά έπαιζε με αντίπαλο την μπασκετική ΑΕΚ στο μεγάλο τελικό του κυπέλλου κυπελλούχων Ευρώπης, στο Καλλιμάρμαρο.

Η σύνθεση του Γιένε Τσάκναντι στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ήταν Μανιατέας, Βασιλείου, Μπαλόπουλος, Σοφιανίδης, Φραγκιουδάκης, Καραφέσκος, Σκευοφύλαξ, Σταματιάδης, Νικολαϊδης, Παπαϊωάννου,