Αναγνωρίζεται η βελτίωση, αλλά και οι αδυναμίες της

0
skyline

Το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό ανέδειξε για την Ένωση όλα όσα πρέπει να βελτιώσει για να γίνει ξανά μια ομάδα που διεκδικεί με αρκετές πιθανότητες το πρωτάθλημα.

Διότι κακά τα ψέμματα το ρόστερ της ΑΕΚ μπορεί να έχει δυνατότητες και παίκτες υψηλού επιπέδου, αλλά σαν ομάδα ακόμη δεν είναι έτοιμη για να διεκδικήσει τον τίτλο.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί και φέτος να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, το οποίο έχει πολύ δρόμο ακόμη και η διαφορά μπορεί να καλυφθεί.

Ας είμαστε όμως ρεαλιστές. Το πιθανότερο είναι να αυξηθεί η διαφορά και όχι να καλυφθεί.

Το γκολ στο 1’ και τα αμυντικά προβλήματα

Το πρώτο που πρέπει να κοιτάξει να διορθώσει η ΑΕΚ είναι η νοοτροπία της στα μεγάλα παιχνίδια.

Αντιλαμβάνομαι ότι λόγω κυρίως των δικών της λαθών τις προηγούμενες σεζόν δεν ήταν ανταγωνιστική απέναντι στον Ολυμπιακό και ότι έχει δημιουργηθεί μια παράδοση, που είναι λογικό μην έχει από την αρχή του αγώνα την αυτοπεποίθηση που απαιτούν οι περιστάσεις.

Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό από ότι είδαμε στο πρώτο λεπτό του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ κάνει σέντρα, μπλοκάρεται χωρίς ιδιαίτερη πίεση σε λίγα δευτερόλεπτα, κάνει λάθος, παραχωρεί κόρνερ και ο Ολυμπιακός την αιφνιδιάζει.

Σε ένα ντέρμπι στην έδρα σου και με 40.000 κόσμο στο πλευρό σου αυτό είναι τουλάχιστον ανεπίτρεπτο.

Η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το πρώτο μόλις λεπτό, πληρώνοντας την νοοτροπία της. Αυτή η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει και μάλιστα άμεσα.

Από εκεί και πέρα πρέπει να αλλάξει και η αμυντική της συμπεριφορά.

Πρώτη από όλους η ΑΕΚ θα έπρεπε να γνωρίζει ότι με τέτοια άμυνα δεν διεκδικείς τίτλους. Όταν η Ένωση κατέκτησε το πρωτάθλημα είχε χτίσει μια αμυντική γραμμή από ατσάλι, που δέχτηκε 12 γκολ όλη τη σεζόν. 13 έχει δεχτεί φέτος πριν καν τελειώσει ο πρώτος γύρος.

Η ΑΕΚ πέτυχε τέσσερα γκολ στους δυο τελευταίους αγώνες της και πήρε έναν βαθμό. Απίθανα πράγματα.

Η βελτίωση δεν γίνεται να μην αναγνωριστεί

Από την αρχή της σεζόν πάντως και παρότι η ΑΕΚ δεν πηγαίνει τρένο και ούτε είναι στην κορυφή ο κόσμος είναι στο πλευρό της.

Και χθες μετά από μια ήττα σε ντέρμπι χειροκρότησε, διότι αναγνώρισε ότι κάτι καλό γίνεται.

Ο κόσμος είναι στο πλευρό της, διότι το καλοκαίρι η διοίκηση έκανε ότι καλύτερο μπορούσε. Και προφανώς είναι αυτονόητο ότι δεν θα διόρθωνε σε ένα καλοκαίρι τα λάθη των προηγούμενων ετών. Προσπάθησε όμως για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και κέρδισε τον κόσμο.

Όπως τον κόσμο τον κέρδισε και η χθεσινή εμφάνιση. Μια ΑΕΚ που και αντέδρασε μετά το γκολ που δέχτηκε και πίεσε και ευκαιρίες δημιούργησε και μάλλον από δικά της λάθη δεν πήρε ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Διότι χθες η ΑΕΚ έπαιζε. Και πολλοί θα σκεφτούν ότι αναγκάστηκε να παίξει, γιατί βρισκόταν πίσω στο σκορ. Όμως και με το σκορ στο 1-1 από το 15’ μέχρι και 35’, δηλαδή για 20’ λεπτά οι κιτρινόμαυροι είχαν την πρωτοβουλία και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν.

Ο Αραούχο

Θα ήμουν άδικος αν δεν αναφερόμουν στον Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος παρά την ήττα έκανε το τέλειο ματς.

Φέτος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Άλλωστε οι προϋποθέσεις είναι και καλύτερες από ποτέ. Προέρχεται από μια πολύ καλή σεζόν και δεν ήρθε την τελευταία στιγμή ως δανεικός, αλλά από τα μέσα της προετοιμασίας με κανονική μεταγραφή.

Η ικανότητα του να κάνει την διαφορά στα ντέρμπι είναι πραγματικά αξιοσημείωτη.

Η ΑΕΚ ξέρει ότι στην κορυφή της επίθεσης έχει έναν παικταρά.