Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη-Σε τρίτο ματς η σειρά!

0
skyline
Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 81-73 από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και έχασε την ευκαιρία να πάρει από σήμερα την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

Το ματς

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στα πρώτα λεπτά (5-5, 8-8, 11-10). Στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου και έπειτα από τρίποντο του Χρυσικόπουλου προηγήθηκε με τέσσερις (11-15). Ο ΠΑΟΚ ωστόσο στη συνέχεια βρήκε ρυθμό έξω από τα 6.75 και με πρωταγωνιστή τον Τσαλμπούρη ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +4 (26-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν εντελώς άστοχη, αλλά τουλάχιστον με την καλή της άμυνα δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 52-45, αλλά ο Μορέιρα μείωσε την διαφορά σε 52-47 και αργότερα ο Λοτζέσκι σε 56-51. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +5 (60-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αρχικά η ΑΕΚ μείωσε στους 4 με τριποντο του Κατσίβελη (64-60). Ακολούθησαν όμως συνεχόμενα λάθη από τους παίκτες της Ένωσης και έτσι ο ΠΑΟΚ, που ήταν εντυπωσιακά εύστοχος ξέφυγε με 10 (74-64). Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ πίεσε και μείωσε σε 77-69 με τριποντο του Κατσίβελη (77-69). Αλλά και πάλι οι κιτρινόμαυροι έκαναν κάκιστες επιλογές στην επίθεση τους, αρκετά λάθη και δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να διατηρήσει και να αυξήσει την διαφορά του.

Δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 6, Κονατέ 1, Λαβ 16, Γκρίφιν 13, Τσαλμπούρης 11, Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 11, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3, Παπαντωνίου 9, Κάρτερ 8, Τέρνερ 3.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 19, Μέικον 11, Ματσιούλις 2, Γιάνκοβιτς , Κατσίβελης 12, Χρυσικόπουλος 8, Ζήσης 3, Γόντικας, Γκίκας 7, Λοτζέσκι 9, Μόουζες 2.

Κάντε ένα “Like” στην νέα μας σελίδα μας στο Facebook(INAEK)

Κάντε ένα “Like” στην κλασσική μας σελίδα μας στο Facebook(inAEK.gr)