Με εκατοστάρα το πρώτο βήμα για τη Βασίλισσα!

0
skyline
Η ΑΕΚ νίκησε με 102-89 τον ΠΑΟΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των Play Off της Basket League.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε αρχικά με 0-5. Γρήγορα όμως η ΑΕΚ βρήκε λύσεις επιθετικά και με καλάθια των Μέικον και Λοτζέσκι προσπέρασε με 10-7, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε άμεσα με τριποντο του Κάρτερ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά με τριποντο του Λοτζέσκι, αλλά ακολούθησε ένα σερί 9-0 του ΠΑΟΚ, που ξέφυγε με επτά (15-22). Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +6 (19-25).

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι με επτά με τρίποντο του Μπίτς (21-28). Η ΑΕΚ όμως με πρωταγωνιστή τον Ματσιούλις κατάφερε να μειώσει στους 3 (29-32). Στη συνέχεια με τρίποντα των Χρυσικοπούλου και Ζήση οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Χρυσικόπουλου (37-36). Έπειτα ακολούθησε ένα ρεσιτάλ του Μέικον, το οποίο έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στην ΑΕΚ (47-40). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +6 (52-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ πιο δυναμικά, η ΑΕΚ έχανε τα αμυντικά ριμπάουντ και έτσι η ομαδα του Άρη Λυκογιάννη μείωσε στον πόντο με τρίποντο του Γκρίφιν. Οι κιτρινόμαυροι βρήκαν λύσεις με τρίποντα των Γκικα και Μέικον και ξέφυγαν με έξι (67-61). Ωστόσο ακολούθησαν κακές επιλογές από την ΑΕΚ και έτσι ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 71-72, αλλά ο Γκίκας με καλάθι του έβαλε μπροστά την ΑΕΚ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (73-72).

Κάντε ένα “Like” στην νέα μας σελίδα μας στο Facebook(INAEK)

Κάντε ένα “Like” στην κλασσική μας σελίδα μας στο Facebook(inAEK.gr)