Κατώτερη των περιστάσεων η ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό

0
skyline

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 95-104 από τον Παναθηναϊκό για την τελευταία αγωνιστική της Basket League στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ήταν ελαφρώς καλύτερη στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε αρχικά με 4-1 και στη συνέχεια με 6-4. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 11-0 και ξέφυγε με εννέα πόντους (6-15). Η ΑΕΚ βελτιώθηκε επιθετικά όμως και με τρίποντα του Γκίκα μείωσε στους έξι (20-26), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χεζόνια (20-28).

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει στους 3 με καλάθι και φάουλ του Ματσιούλις (30-27). Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Χεζόνια όμως ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με οκτώ (35-27), ενώ στη συνέχεια η διαφορά αυξήθηκε και στους 11 με τρίποντο του Παπαπέτρου (30-41). Η ΑΕΚ πάντως κατάφερε να μειώσει στους έξι με τρίποντο του Μέικον στη λήξη του ημιχρόνου (50-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο αρχικά η ΑΕΚ ήταν καλή επιθετικά και έμεινε κοντά στο σκορ (46-50, 51-55), ρίχνοντας μάλιστα και την διαφορά στους τρεις με τρίποντο του Μέικον (54-57). Κάπου εκεί όμως η Ένωση άρχισε να μην έχει καλές επιλογές επιθετικά με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να τρέξει ένα σερί 14-3 και να ξεφύγει με 14 (57-71). Μάλιστα ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (70-86).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έκανε μια προσπάθεια να μειώσει το σκορ και το κατάφερε κυρίως στα τελευταία λεπτά. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε βέβαια μέχρι και με 20 πόντους (92-72) με τρίποντα των Χεζόνια και Σαντς Ρος. Η ΑΕΚ μείωσε την διαφορά στα τελευταία λεπτά.

Κάντε ένα “Like” στην νέα μας σελίδα μας στο Facebook(INAEK)

Κάντε ένα “Like” στην κλασσική μας σελίδα μας στο Facebook(inAEK.gr)