Τι να κάνουμε, αυτή είναι η φετινή ΑΕΚ!

0
skyline

Γράφει ο Γιώργος Ζαβλάρης

Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για την ΑΕΚ εξαρχής ήταν πάρα πολύ δύσκολο και λόγω της διαφοράς ποιότητας των δύο ομάδων, αλλά και λόγω της ψυχολογίας με την οποία θα αντιμετώπιζε η Ένωση τους ερυθρόλευκους, τρεις εβδομάδες μετά το 1-5 στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ τελικά κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο, το πρώτο. Εκεί όπου φυσικά θα μπορούσε να είχε προηγηθεί αν ήταν λίγο πιο προσεκτική ή μάλλον καλύτερα δουλεμένη στην τελική πάσα. Οι κιτρινόμαυροι έφταναν σχετικά εύκολα έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά κάπου εκεί κολλούσαν και δεν ήξεραν τι να κάνουν τη μπάλα. Έτσι αν και υπήρχαν οι προϋποθέσεις για σαφώς περισσότερες ευκαιρίες η ΑΕΚ δημιούργησε μόλις δύο αξιόλογες, το σουτ του Μάνταλου στο 24′ και την άστοχη κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι ένα λεπτό μετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός με την είσοδο των Ελ Αραμπί και Μπρούμα έκανε ότι ήθελε στην άμυνα της ΑΕΚ. Το πρώτο γκολ ωστόσο που δέχεται η ΑΕΚ είναι αξιοσημείωτο και αναδεικνύει την τεράστια αδυναμία στην αμυντική λειτουργία του Δικεφάλου. Ομάδα η οποία έχει επιλέξει σύστημα με τρία σέντερ μπακ και έχει προσεγγίσει συντηρητικά το ματς δέχεται γκολ με κάθετη πάσα από τον κεντρικό διάδρομο.

Δυστυχώς όμως για την αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ έχουμε κουραστεί να γράφουμε φέτος. Αυτή είναι η άμυνα της και με αυτά τα δεδομένα πρέπει να πορευτεί για να πάρει το εισιτήριο για την Ευρώπη.

Συνολικά πάντως η αγωνιστική δεν ήταν κακή. Το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό έληξε ισόπαλο, οπότε η ΑΕΚ έχει και πάλι μια καλή διαφορά από το Τριφύλλι, ενώ τόσο ο ΠΑΟΚ, όσο και ο Άρης, που γκέλαρε στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα, δεν ξέφυγαν από την ΑΕΚ.

Για την ΑΕΚ πλέον ακολουθεί ο ημιτελικός του Κυπέλλου. Ο ΠΑΟΚ δεν με πείθει με την εικόνα του έως τώρα, οπότε η πρόκριση δεν μοιάζει απίθανη. Παρόλα αυτά σίγουρα η ΑΕΚ δεν είναι το φαβορί. Το γκολ του Μούργκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιτελικού ήταν πολύ κρίσιμο.

Εκτιμώ ότι μάλλον θα ήταν καλύτερη μια απόλυτα επιθετική προσέγγιση, η οποία ενδεχομένως να αιφνιδίαζε και τον ΠΑΟΚ, αφού και 1-0 να κερδίσει η ΑΕΚ δεν αρκεί, ενώ φυσικά δεν μπορεί να στηριχθεί στην άμυνα της, που είναι ικανή με κάθε πιθανό τρόπο να δεχτεί γκολ.

Κάντε ένα “Like” στην νέα μας σελίδα μας στο Facebook(INAEK)

Κάντε ένα “Like” στην κλασσική μας σελίδα μας στο Facebook(inAEK.gr)