Γνωρίζει τις αδυναμίες της και σωστά δεν ρισκάρει!

0
skyline

Γράφει ο Γιώργος Ζαβλάρης

Το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης για την ΑΕΚ ήταν πολύ σημαντικό. Έχοντας πάρει μια πολύτιμη βαθμολογικά, αλλά και για την ψυχολογία της νίκη επί του Άρη τη προηγούμενη αγωνιστική, η Ένωση ήθελε να κάνει ένα ακόμη βήμα και για πρώτη φορά από τον Ιανουάριο να πετύχει μια δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Η ΑΕΚ ήταν και πάλι σωστά προετοιμασμένη για το τι θα αντιμετωπίσει, αλλά και για το ποιες είναι οι δικές της δυνατότητες. Προσπάθησε αρχικά να αιφνιδιάσει τον Αστέρα, κάτι που δεν κατάφερε όμως και στη συνέχεια με υπομονή κυκλοφόρησε τη μπάλα, χωρίς να ρισκάρει σχεδόν καθόλου. Αυτονόητο είναι ότι δεν έπρεπε να ρισκάρει, καθώς με την αμυντική της λειτουργία θα μπορούσε ο Αστέρας να βρει πανεύκολα ένα γκολ στην αντεπίθεση και άντε μετά η ΑΕΚ με την ψυχολογία που έχει γενικότερα αυτήν την περίοδο να το γυρίσει το ματς.

Το πλάνο της ΑΕΚ στράβωσε και πάλι λόγω της αμυντικής της λειτουργίας. Έκανε το 1-0 στο 38′ και ένα λεπτό μετά ο Αστέρας Τρίπολης με πέντε πάσες βρέθηκε στην περιοχή της και ισοφάρισε.

Ο Χιμένεθ σωστά και στο δεύτερο ημίχρονο δεν πήρε μεγάλο ρίσκο. Ανέβασε τις γραμμές και ρίσκαρε, παίζοντας και 4-4-2 στα τελευταία 15 λεπτά. Ίσως γιατί διέκρινε μια κούραση από την πλευρά του Αστέρα. Δικαιώθηκε, καθώς ο Λόπες σκόραρε και στο τέλος έγινε και το 3-1. Αν δεν το έβαζε ο Λόπες και πάλι ποδοσφαιρικά θα είχε επιλέξει το σωστό, αφού τα μεγάλα ρίσκα, απαιτούν και σταθερότητα στα μετόπισθεν, την οποία και δεν διαθέτει η ΑΕΚ.

Έπρεπε να βγει ο Ολιβέιρα και όχι ο Ανσαριφάρντ

Ας ξεκαθαρίσω αρχικά κάτι. Με την κίνηση του Ανσαριφάρντ να εκφράσει τη δυσαρέσκεια του διαφωνώ. Στο σημείο που βρίσκεται η ομάδα δεν μπορεί να συμβαίνουν αυτά και ευτυχώς ο Χιμένεθ στο τέλος άμεσα προσπάθησε να δώσει λύση στην οποιαδήποτε παρεξήγηση.

Με την αλλαγή του Ανσαριφάρντ όμως διαφωνώ. Ο Ιρανός επιθετικός έχει δώσει λύσεις φέτος σε πάρα πολλά ματς. Είναι ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ και ο μοναδικός ποδοσφαιριστής, που τουλάχιστον φέτος σκοράρει με συνέπεια.

Από την άλλη ο Ολιβέιρα σε κάθε ματς σπαταλάει τουλάχιστον μια κλασική ευκαιρία και μπορεί και δύο και τρεις. Είναι προφανώς ξεκάθαρο κατά την άποψη μου ότι σε ματς που ψάχνεις το γκολ κρατάς τον Ανσαριφάρντ και κάνεις αλλαγή τον Ολιβέιρα.

Όπως έγραψα και μετά το ματς με τον Άρη και την εξαιρετική εμφάνιση του Ανσαριφάρντ είναι αδιανόητο το γεγονός ότι δεν είναι δεδομένο ακόμη το ποιος πρέπει να είναι ο βασικός σέντερ φορ της ομάδας.

Οι εξαιρετικοί Μάνταλος και Λόπες

Ο αρχηγός της ΑΕΚ πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση. Γενικότερα σε παιχνίδια που ο αντίπαλος παίζει τόσο αμυντικά είναι απαραίτητος, καθώς έχει καθοριστικό ρόλο στην δημιουργία και στην σωστότερη κυκλοφορία της μπάλας.

Ο Λόπες για δεύτερο συνεχόμενο ματς ήταν από τους καλύτερους. Βοήθησε αρκετά στο επιθετικό παιχνίδι και φυσικά πέτυχε και το γκολ στο 85′.

Κάντε ένα “Like” στην νέα μας σελίδα μας στο Facebook(INAEK)

Κάντε ένα “Like” στην κλασσική μας σελίδα μας στο Facebook(inAEK.gr)