Νίκη τετράδας για τον Προμηθέα

0
skyline

Μετά τις νίκες επί των Ιωνικού, Άρη και Περιστερίου, ο Προμηθέας επικράτησε, με 84-79, του Κολοσσού, στη Ρόδο, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Basket League. Οι Αχαιοί διεύρυναν σε 4-0 το νικηφόρο σερί τους, αλλά κυρίως ανέβασαν το ρεκόρ τους σε 13-5, χάρη στο οποίο μπήκαν στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, αν και… χρωστούν δύο ακόμη εξ αναβολής αγώνες.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε πετύχει τους 16 πόντους του (με 4/4 τρίποντα) στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο πιστοποιώντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Τον ακολούθησαν σε απόδοση από τον Προμηθέα ο Τζεράι Γκραντ (15π., 5ρ.) και ο Δημήτρης Αγραβάνης (15π., 6ασ. και 5ρ.). Ο Τζεράιαν Γκραντ είχε συνεισφορά 10 ασίστ και 9 πόντους. Διψήφιος ήταν και ο Ντάνι Αγκμπελέσε με 14π.

Οι Ροδίτες που είδαν το αρνητικό σερί τους (0-4) να ολοκληρώνεται το περασμένο Σάββατο (3/4), μετά την επικράτησή τους επί του Άρη, χάρη στην οποία εξασφάλισαν την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια», μετρούν πλέον 7 νίκες – 13 ήττες. Από την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ξεχώρισαν οι Κερέμ Καντέρ (25π.,8ρ.) και Μιχαϊλο Άντριτς (24π.), ενώ με 13 ασίστ (!) ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Βασίλης Ξανθόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84

Οιωνός της εξαιρετικής εμφάνισής του ήταν το τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου, με το οποίο ο Προμηθέας προηγήθηκε με 0-7. Με 5 ακόμη διαδοχικούς δικούς του πόντους και προσωπικό σερί 8-0, οι Αχαιοί έκαναν το 9-12, ενώ αυτός διαμόρφωσε και το 14-20, έξω από τα 6.75, 45΄΄ πριν την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου (14-23). Από τους Ροδίτες, οι Άντριτς και Καντέρ διατηρούσαν την ομάδα τους στη διεκδίκηση της νίκης.

Στη 2η περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες (19-18 υπέρ του Κολοσσού το επιμέρους σκορ), διάστημα στο οποίο, όμως οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν πάντα στο σκορ. Τα αδέλφια Γκραντ ανέλαβαν δράση για τους φιλοξενούμενους και ο Προμηθέας είχε τις απαντήσεις κάθε φορά που μείωνε τη διαφορά η ομάδα του Ηλία Καντζούρη (33-41 ημίχρονο).

Με τον Τζεράιν Γκραντ να μοιράζει το παιχνίδι (7 ασίστ στο 30ο λεπτό), τον αδελφό του Τζεράι να φτάνει τους 11 πόντους και μαζί με τον Λούντζη να είναι άξιοι συμπαραστάτες του Χάρη Γιαννόπουλου (16π. στα πρώτα 3 δεκάλεπτα), ο Προμηθέας δεν απειλήθηκε στην 3η περίοδο. Στον αντίποδα, για τον Κολοσσό ο Βασίλης Ξανθόπουλος είχε μοιράσει 10 ασίστ σε 30 λεπτά, αλλά οι λύσεις που έδιναν οι Άντριτς και Καντέρ δεν έφταναν για να προσπεράσει η ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού» (58-76 σκορ 3ου δεκαλέπτου).

Ό,τι κι αν έκαναν οι Ροδίτες στην 4η περίοδο, δεν αποδείχτηκε αρκετό για να έρθει μία δεύτερη διαδοχική νίκη, αφού οι Αγκμπελέσε και Δημήτρης Αγραβάνης πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους Πατρινούς που επιστρέφουν νικητές στην Αχαΐα.

Διαιτητές: Σώμος, Καλδίρης, Σταματόπουλος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ουάτσον 2, Άρτις 8, Άντριτς 24 (6), Καντέρ 25 (1), Ξανθόπουλος 2, Μπίλλης 9 (1), Ζάρας 6, Σπάισερ 1, Αγγελάκος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Αγμπελέσε 14, Λούντζης 11 (1), Δ. Αγραβάνης 15 (3), Φορντ 9, Γιαννόπουλος 16 (4), Τζεράι Γκραντ 15, Γ. Αγραβάνης 2, Φορντ 2, Χριστοδούλου, Αθηναίου

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ