Επικράτησε της Νίζνι η ΑΕΚ!

0
skyline

Η ΑΕΚ επικράτησε της Νίζνι στο ΟΑΚΑ με 79-78, σε έναν αγώνα χωρίς κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του BCL.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυναμικά στο ματς και με καλάθια των Χρυσικόπουλου και Μορέιρα προηγήθηκε αρχικά με 13-4. Η Νίζνι όμως βελτιώθηκε και με έξι συνεχόμενους πόντους του Στρέμπκοφ μείωσε σε 13-12. Η Ένωση ωστόσο ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (18-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νίζνι αρχικά πέρασε μπροστά με σερί 6-0 (20-18). Ο Γκίκας ξανά έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ με τρίποντο (21-20), ενώ ο Μέικον με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ΑΕΚ. Η Νίζνι όμως ξανά πέρασε μπροστά με 31-30 με σερί 7-1 και η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στη λήξη του ημιχρόνου σε 34-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίζνι μπήκε πολύ δυναμικά και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σέπερντ και καλάθι του Τοπόροφ ξέφυγε με εννέα (43-36), ενώ προηγήθηκε και με δέκα, ύστερα από τρίποντο του Αστάπκοβιτς (48-38). Η ΑΕΚ μείωσε στους έξι με πρωταγωνιστή τον Μόουζες (52-46), αλλά η Νίζνι ξέφυγε με 12 (59-47), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-50, ύστερα από τρίποντο του Μέικον.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική. Ο Κιθ Λάνγκφορντ βρήκε ρυθμό και με συνεχόμενα καλάθια μείωσε σε 62-67. Η Ένωση ήταν εκπληκτική στην άμυνα της και πέτυχε σημαντικά σουτ με Λάνγκφορντ και Ζήση και ισοφάρισε σε 72-72 με τον Μέικον, ο οποίος μάλιστα σε 28” δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με τρίποντο (75-72). Το ματς πήγε στις βολές. Εκεί και οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Μπαμπούριν αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 79-76 και ο Αστάπκοβιτς σκόραρε από κοντά για δύο όμως και έτσι η ΑΕΚ επικράτησε με 79-78

Κάντε ένα “Like” στην νέα μας σελίδα μας στο Facebook(INAEK)

Κάντε ένα “Like” στην κλασσική μας σελίδα μας στο Facebook(inAEK.gr)