Αυτός ο Μάνταλος αλλάζει την ΑΕΚ επίπεδο!

0
Γράφει ο Φρίξος Νικολουλόπουλος

Μπορεί να μην ανακηρύχθηκε MVP της αναμέτρησης απέναντι στον Άρη, με τον σκόρερ του νικητήριου γκολ Όγκνιεν Βράνιες, να παίρνει το βραβείο, αλλά τα όσα έκανε ο αρχηγός της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο έκαναν την διαφορά.

Ο Πέτρος Μάνταλος λοιπόν, διανύει μία εξαιρετική περίοδο, καθώς με την έλευση του Μάσιμο Καρέρα, είναι πραγματικά ο παίκτης που κάνει τα πάντα μέσα στο χορτάρι. Μοιράζει, σκοράρει, τρέχει, μαρκάρει, βρίσκεται παντού. Για άλλους βέβαια μπορεί ο ποδοσφαιριστής που αλλαξε την ομάδα να είναι ο Σιμάνσκι, ενώ για άλλους ο Κρίστιτσιτς. Ας μην σταθούμε όμως σε αυτό.

Συνοπτικά μπορώ να θυμηθώ πως μέχρι το 15ο λεπτό του χθεσινού αγώνα έχει πετύχει ένα πανέμορφο γκολ, όταν συνεργάστηκε άψογα με τον Λιβάγια, αφού κινήθηκε στην πλάτη του πολύ έξυπνα και τέλειωσε τη φάση με απίστευτο διαγώνιο σουτ, ενώ βρίσκεται μέσα και σε δύο ακόμα επιθετικές προσπάθειες της ομάδας. Μετά το 1-1 του Άρη, έπειτα από σέντρα του Βέρντε από δεξιά, πιάνει ένα ωραίο γυριστό σουτ που φεύγει άουτ, ενώ αργότερα, μοιράζει αυτός στον Βέρντε που σουτάρει, και ο Κουέστα αποκρούει ενστικτωδώς, με τον Μάνταλο στη συνέχεια να κατεβάζει την μπάλα με το κεφάλι και με ένα αριστερό βολέ να φτάνει κοντά σε ακόμα ένα φοβερό γκολ. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αφού περνάει δύο αντιπάλους, συνεργάζεται ωραία με τον Βέρντε από δεξιά, αλλά στο τέλος της προσπάθειας αυτής η κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε εκτος.

Βέβαια, τίποτα δεν μπορεί να κάνει κανείς μόνος του στο ποδόσφαιρο. Σίγουρα, συμβάλουν στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας, κι άλλοι κομβικοί παίκτες, αλλά και ο προπονητής. Ωστόσο ο Μάνταλος, σε συνδυασμό με την άνοδο του Κρίστιτσιτς, μπορεί πλέον μαζί με Λιβάγια και Αραούχο να δείξει πολλά παραπάνω. Θυμάμαι ακόμα, μία μπαλιά πενήντα μέτρων που έβγαλε τον Λιβάγια σχεδόν τετ α τετ, στην φάση που ο Κροάτης ανατρέπεται αλλά ο διαιτητής δεν είδε παράβαση για πέναλτι.

Οι επικριτικοί με τον αρχηγό μας, ας δουν λοιπόν κάπως αλλιώς τα πράγματα, γιατί αυτός με το “20” στην πλάτη, γράφει τη δική του ιστορία στην ομάδα!

Συνολικά, ο Μάνταλος φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, σε 29 συμμετοχές, μετρά 11 γκολ και 9 ασίστ και είναι δικαίως ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της Ένωσης!