Ανατροπή του Παναθηναϊκού: 2-3 τον Ολυμπιακό στου Ρέντη

0

Με μία μυθική ανατροπή, ο πήρε την νίκη από τον Ολυμπιακό με 2-3 στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών.

Στην αρχή, οι ‘ερυθρόλευκοι’, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του αντιπάλου τους, προηγήθηκαν στο πρώτο σετ και 6-2. Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να μειώσει σε 7-5 όμως ο Ολυμπιακός δεν έχανε τη διαφορά στο +2, ώσπου κατάφερε με σερί να φτάσει και στο 11-7. Ο Στάροβιτς, με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 15-14 για τους ‘πράσινους’, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί τριών πόντων, αγγίζοντας το 18-14. Ο Παναθηναϊκός μείωσε μεν σε 22-21 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ.

Στο δεύτερο σετ, αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να πάρουν πόντους. Την ισοπαλία 5-5 ακολούθησε το προβάδισμα του Ολυμπιακού (7-5) και αργότερα ξανά ισοφάριση (11-11). Πάλι με σερί, ο Ολυμπιακός έκανε το 14-11 συνεχίζοντας να κρατάει τη διαφορά στους +2 ή +3. Από 20-16, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-18, όμως δεν κατάφερε να πάρει ούτε αυτό το σετ χάνοντας με 25-21.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 3-1, όμως ο Φίνγκερ ισοφάρισε 5-5. Ξανά ήρθε το προβάδισμα για τους ‘πράσινους’ με τον Πελεκούδα όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Ολυμπιακός με 3-0 σερί προηγήθηκε πλέον με 8-6. Σειρά του Παναθηναϊκού να απαντήσει με 3-0 σερί φτάνοντας στο 9-10. Οι ερυθρόλευκοι, ξανά πήραν το προβάδισμα με 13-11 και διατηρούσαν το +1, +2 ώσπου ήρθε ο Ράπτης να ισοφαρίσει σε 18-18. Κατόπιν, το μπλοκ του Χουσάι ‘έγραψε’ το 20-19 και ο Ράπτης έπειτα το 20-20. Ο Φίνγκερ πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 21-20, μετά ο Ράπτης ισοφάρισε σε 21-21. Ο Φίνγκερ έκανε το 23-22, ο Τερβαπόρτι σέρβιρε στο φιλέ, ο Χουσάι πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-23 , ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-24, ο Πανταλέων πήρε το μποκ για το 24-25 και ο Στάροβιτς έκανε τα 24-26 και το 2-2 σετ σε ένα συγκλονιστικό γύρο.

Τελευταίο σετ και ο Φίνγκερ έκανε την αρχή με το 1-0. Το 2-1 ήρθε για τον Ολυμπιακό ο οποίος συνέχισε να διατηρεί το +1 ώσπου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 5-5 με άουτ του Φίνγκερ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι που ο Ράπτης έφερε το 7-10. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε στιγμή και με 2-0 σερί μείωσε σε 9-10, αλλά οι πράσινοι δεν σταμάτησαν να διατηρούν το +1 με +2. Το μπλοκ του Τσάτσιτς επέφερε το 10-13, ο Στάροβιτς έκανε το 10-14 και στη συνέχεια ήρθε το 10-15 και κατεπέκταση η ανατροπή που στέλνει τον ΠΑΟ στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών.