Διπλό στην Ξάνθη ο Παναθηναϊκός

0

Παρά τις απουσίες Κουρμπέλη, Μπουζούκη, Νούνε, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποσπάσει τη νίκη στη Ξάνθη, με την παρουσία μάλιστα περίπου 2.000 οπαδών τους στα “Πηγάδια”.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι “πράσινοι” έδειξαν την υπεροχή τους και έψαξαν το γκολ. Ο Μακέντα είχε μια πολύ καλή ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο, εντούτοις ο Αμπάντ διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Ο Σένκεφελντ κατάφερε να σκοράρει στο 32′, όμως όπως αποδείχτηκε και στο VAR, στην αρχή της φάσης ο Χρήστος Δώνης βρισκόταν σε θέση οφσάιτ. Έτσι, το γκολ ακυρώθηκε. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-0.

Πέντε λεπτά μετά την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ που άξιζε και επεδίωκε με τον Ζαχίντ να κάνει εξαιρετική κάθετη πάσα και τον Μακέντα με πλασέ να σκοράρει! Δυο χαμένες ευκαιρίες ακολούθησαν για το “Τριφύλλι”: μια από τον Μπεκ που απέκρουσε ο Αμπάντ και μια του Ανουάρ στο 67′ που επίσης απέκρουσε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Στο μεταξύ, η Ξάνθη είχε “ανοιχτεί” και αλλάξει τη προσέγγισή της. Στο 80′ σημιεώθηκε ευκαιρία για την Ξάνθη, με ανάποδο ψαλίδι του Κάστρο, που όμως ο Διούδης απέκρουσε εύκολα. Στο 89′ αποβλήθηκε ο Μπαριέντος των γηπεδούχων, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στην αρχή του ημιχρόνου, μετά από δεύτερη κίτρινη.

Κατά αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον στην 4η θέση!

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη(4-2-3-1): Αμπάντ, Στάρτζεον (57′ Τζουρίτσκοβιτς), Τεσέιρα (72′ Φοσέ), Κοβάτσεβιτς, Σόσα (53′ Μπαριέντος), Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Καμαρά, Κάστρο

Παναθηναϊκός(4-2-3-1): Διούδης, Πούγγουρας, Ινσούα, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Δώνης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης (67′ Χατζηθεοδωρίδης), Ζαχίντ (84′ Αλεξανδρόπουλος), Μπεκ (72′ Νάγκι), Μακέντα