ΑΕΚ βόλεϊ γυναικών: Επικράτησε δύσκολα του ΖΑΟΝ εκτός έδρας!

0

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ μπορεί να έχασε βαθμό, ωστόσο έφυγε με τη νίκη από την Κηφισιά, αφού επικράτησε με 3-2 σετ του ΖΑΟΝ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Pre League.

Το ματς

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι (11-11), ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που έδειξε πως έχει περισσότερη ενέργεια και πήρε ένα μικρό προβάδισμα (14-16), το οποίο αύξησε στη συνέχεια (17-20) και τελικά προηγήθηκε στα σετ με 1-0 (19-25).

Στη συνέχεια, η Ένωση έδειξε να κολλάει επιθετικά και αμυντικά και έτσι έμεινε πίσω στο σκορ (6-3). Οι «κιτρινόμαυρες» προσπάθησαν να μειώσουν (18-17) για να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ωστόσο δεν τα κατάφεραν (21-18) και έτσι μοιραία ο ΖΑΟΝ ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ (25-18).
Έπειτα, στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν και πάλι καλύτερα (5-4), αλλά η ΑΕΚ πλησίασε (6-6) και από εκεί και πέρα το ματς χαρακτηρίστηκε από ισοπαλίες (14-14, 18-18). Η Ένωση στα κρίσιμα σημεία, πέρασε μπροστά (20-22) και έτσι με ψυχραιμία και σοβαρότητα πήρε προβάδισμα στα σετ με 2-1 (21-25).

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι (8-8, 13-13), ωστόσο ο ΖΑΟΝ κατάφερε να ξεφύγει και να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (20-16). Η ΑΕΚ, όμως δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε σε κρίσιμο σημείο (23-23), αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει τον ίδιο ρυθμό και έτσι η ομάδα της Κηφισιάς έκανε το 2-2 (25-23) και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ (25-23).

Εκεί, η ΑΕΚ δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωματα στον ΖΑΟΝ και κατάφερε να πάρει τα ηνία με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 3-2 σετ (09-15).

Τα σετ: 19-25, 25-23, 21-25, 25-23, 09-15.

Πηγή: aek365.gr

Κάντε ένα “Like” στην νέα μας σελίδα μας στο Facebook(INAEK)

Κάντε ένα “Like” στην κλασσική μας σελίδα μας στο Facebook(inAEK.gr)