Με καρδιά Πρωταθλήτριας, η ΑΕΚ 4-2 τον Ολυμπιακό!

Με μία τρομερή εμφάνιση από όλους τους παίκτες, η ανδρική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης της ΑΕΚ επικράτησε με 4-2 του Ολυμπιακού ΣΦΠ και επέκτεινε το απόλυτο που έχει στην Α1 Εθνική Κατηγορία στο “3×3”. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος απέδειξαν ότι αποτελούν την κορυφαία ομάδα στη χώρα και βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Λαγογιάννης και Kosiba με μία νίκη και Obeslo με δύο, χάρισαν τη μεγάλη νίκη στον “Δικέφαλο” που πλέον στρέφει την προσοχή του στα παιχνίδια του Οκτωβρίου.

0
skyline

Στο πρώτο παιχνίδι ήρθαν αντιμέτωποι ο Λαγογιάννης με τον Mendez. Στο πρώτο σετ, οι δύο παίκτες βάδιζαν μαζί μέχρι το 5-5. Σε εκείνο το σημείο ο Mendez “ξέφυγε” με 5-7, για να απαντήσει ο άσσος της ΑΕΚ (7-7). Ο Λαγογιάννης συνέχισε τα εξαιρετικά του χτυπήματα και έφτασε σε σετ πόιντ με 10-8 και 11-10, αλλά απώλεσε το σετ με 11-13. Στο δεύτερο σετ, ο Λαγογιάννης προηγήθηκε με 4-0 και 5-1, αλλά ο Mendez ισοφάρισε σε 5-5. Ο Πορτογάλος έφτασε στο σετ πόιντ με 8-10, αλλά ο άσσος της ΑΕΚ ισοφάρισε σε 10-10 και 11-11, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο (11-13). Στο τρίτο σετ, η ισοπαλάι διατηρήθηκε έως το 4-4. Ο Λαγογιάννης με πολύ καλά χτυπήματα προηγήθηκε με 7-4, για να μειώσει ο Mendez σε 7-6. Όμως ένα σερί 4-0 του Λαγογιάννη του χάρισε το σετ με 11-6. Στο τέταρτο σετ, ο Λαγογιάννης κατάφερε να προηγηθεί με 5-3. Ο Mendez μείωσε σε 5-4, αλλά ένα σερί 3-0 του Έλληνα πρωταθλητή του έδωσε “αέρα” 4 πόντων (8-4). Ο Πορτογάλος μείωσε σε 8-6, με τον Λαγογιάννη ωστόσο να ισοφαρίζει σε 2-2 σετ με 11-7. Στο πέμπτο σετ, ο Mendez βρέθηκε να προηγείται με 0-3 και 2-5, για να απαντήσει ο Λαγογιάννης με εντυπωσιακό σερί 4-0 (6-5). Μετά το 7-7 ο παίκτης της ΑΕΚ με εξαιρετικές άμυνες και δυναμικά χτυπήματα πέρασε μπροστά με 9-7, αλλά και πάλι ο παίκτης του ΟΣΦΠ ισοφάρισε σε 9-9. Εκεί όμως μίλησε η καρδιά του Πρωταθλητή Ελλάδος και με 11-9 έκανε το 1-0 στα games για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο παιχνίδι αναμετρήθηκαν ο Kosiba με τον Monteiro. Στο πρώτο σετ, ο Kosiba μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 4-1. Ο άσσος του “Δικεφάλου” διατήτησε το +3 έως το 7-4, με τον αντίπαλό του να μειώνει σε 7-6. Ο Kosiba αντέδρασε σωστά και έφτασε σε σετ πόιντ με 10-9, για να κάνει τελικώς το 1-0 με 12-10. Στο δεύτερο σετ, ο Ούγγρος συνέχισε με… φόρα και προηγήθηκε με 4-1 και 6-2. Σε εκείνο το σημείο ο Πορτογάλος ανέβασε ρυθμούς και ισοφάρισε σε 6-6. Ακόμα κι έτσι, ο άσσος της ΑΕΚ έφτασε πρώτος σε σετ πόιντ με 10-8, αλλά τελικώς απώλεσε το σετ καθώς δέχθηκε σερί 0-4 (10-12). Στο τρίτο σετ, και πάλι ο παίκτης της ΑΕΚ πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με 4-1 και 5-3. Ο Μοντέιρο απάντησε και ισοφάρισε σε 5-5 και πέρασε μπροστά με 7-8. Ο Kosiba ισοφάρισε σε 8-8, χωρίς να καταφέρει να αντιδράσει περαιτέρω (8-11). Στο τέταρτο σετ, παρά το αρχικό 3-0 του Kosiba, ο παίκτης του ΟΣΦΠ ισοφάρισε σε 3-3 και 5-5, ενώ έφτασε στο 1-3 στα σετ με 6-11 (1-1 στα games).

Στο τρίτο παιχνίδι, ο Obeslo αντιμετώπισε τον Ρηνιώτη. Ο παίκτης του ΟΣΦΠ μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 0-8 και παρά τη μείωση του σκορ από τον Obeslo (4-8) έφτασε στο 0-1 (5-11). Στο δεύτερο σετ, ο Τσέχος αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 3-1 και 4-2. Ο παίκτης των Πειραιωτών ισοφάρισε σε 4-4 για να δεχθεί στη συνέχεια εντυπωσιακό σερί 4-0 από τον Obeslo (8-4) που έφτασε και στο 1-1 με 11-8. Στο τρίτο σετ, ο Obeslo ανέβασε ρυθμούς και βρέθηκε μπροστά με 5-3 και 6-4. Παρά την ισοφάριση από τον Ρηνιώτη σε 6-6, με σερί 5-1, ο Obeslo πήρε κεφάλι με 2-1 στα σετ. Στο τέταρτο σετ, ο Ρηνιώτης προηγήθηκε με 0-3, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον άσσο της ΑΕΚ που με σερί 8-1, δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του και στη συνέχεια κέρδισε το game με 3-1 σετ (11-5).

Στο τέταρτο παιχνίδι, ο Λαγογιάννης κοντραρίστηκε με τον Monteiro. Ο άσσος της ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ έως το 5-5, με τον Πορτογάλο να “τρέχει” σερί 3-0 (5-8). Ο Λαγογιάννης μείωσε σε 7-8, αλλά δεν κατάφερε να πιέσει περαιτέρω. Στο δεύτερο σετ οι δύο παίκτες βάδιζα πόντο-πόντο έως το 4-4. Ο Monteiro με σερί 0-6 πήρε κεφάλι στο σκορ με 4-10 και έκανε το 0-2 στα σετ με 5-11. Στο τρίτο σετ, ο Λαγογιάννης πίεσε μέχρι τέλους τον Monteiro, διατήρησε το προβάδισμά του έως το 7-6, αλλά τελικώς έχασε το σετ με 9-11 (2-2 games).

Στο πέμπτο παιχνίδι, ο Obeslo ανντιμετώπισε τον Mendez. Στο πρώτο σετ, οι δύο παίκτες έμειναν κοντά στο σκορ έως το 3-3, με τον Mendez να απαντά με σερί 0-3 (3-6) και να φτάνει τελικώς στο 0-1 στα σετ με 5-11. Στο δεύτερο σετ, ο Obeslo αν και έμεινε πίσω στο σκορ με 0-1, απάντησε με τρομερό σερί 5-0 (5-1). Στο τρίτο σετ, ο Τσέχος άσσος της ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-1, αλλά ο Πορτογάλος απάντησε με σερί 0-5 (3-6). Ο Obeslo μείωσε σε 5-6, αλλά βρέθηκε εκ νέου στο -3 με 5-8 και 6-9. Αυτό δεν τον πτόησε καθόλου καθώς με τρομερά χτυπήματα μείωσε σε 8-10 και με τρομερά σερβίς ισοφάρισε σε 10-10. Στην παράταση με δύο ανεπανάληπτα καρφιά, ο Obeslo έκανε το 12-10 και πέρασε μπροστά με 2-1 στα σετ. Στο τέταρτο σετ, ο άσσος της ΑΕΚ έκανε το 3-0, αλλά ο Πορτογάλος απάντησε με σερί 1-5 (4-5). Ο Mendez βρέθηκε στο +2 (5-7), αλλά ο Obeslo ισοφάρισε άμεσα σε 7-7 και προσπέρασε με 8-7. Ο παίκτης των “ερυθρολεύκων” με σερί 0-3 έφτασε σε διπλό σετ πόιντ, τα απίστευτα χτυπήματα του Obeslo έστειλαν το σετ στην παράταση, όπου “λύγισε” ωστόσο με 10-12. Στο πέμπτο σετ, ο Obeslo προηγήθηκε με 2-0 και ενώ ήταν έτοιμος να κάνει το 3-0 ο Mendez σταμάτησε το παιχνίδι για δήθεν παράβαση προσπαθώντας προφανώς να ανακόψει τον ρυθμό. To 3-0 δεν άργησε να… έρθει, ενώ ακολούθησαν το 4-0 και το 5-0. Ο Obeslo συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (7-1), ενώ επικράτησε με 11-5 στο σετ και 3-2 στα games, δίνοντας το προβάδισμα με 3-2 στην ΑΕΚ.

Στο έκτο παιχνίδι, ο Kosiba αντιμετώπισε τον Ρηνιώτη. Ο παίκτης του ΟΣΦΠ προηγήθηκε με 2-3, αλλά ένα σερί 6-1 του Ούγγρου του έδωσε προβάδισμα 8-4. Ο Ρηνιώτης μείωσε σε 8-7, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, καθώς ο Kosiba με 4-0 σερί έκανε το 1-0 στα σετ (11-7). Στο δεύτερο σετ, με ρυθμό από το πρώτο παιχνίδι, ο Kosiba έφτασε γρήγορα στο 4-1. Ο Πρωταθλητής της ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στον Ρηνιώτη κάνοντας το 2-0 στα σετ με το εντυπωσιακό 11-4. Στο τρίτο σετ, ο παίκτης του ΟΣΦΠ γνωρίζοντας ότι σε περίπτωση απώλειας έχαναν και τον αγώνα ξεκίνησε δυνατά και έφτασε στο 1-6. Με σερί 5-0 ο Kosiba ισοφάρισε σε 6-6, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο στο σετ (6-11, 1-2 σετ). Στο τέταρτο σετ, ο Ρηνιώτης έφτασε μέχρι και στο 3-9 και 4-10, ο Kosiba μείωσε σε 7-10, αλλά έχασε στο σετ με 7-11. Στο πέμπτο σετ, o Kosiba δεν άφησε περιθώρια στον Ρηνιώτη και μετά το 2-2 έφτασε στο 8-3 και στο τελικό 11-4 που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ με 4-2.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 4-2
Λαγογιάννης – Mendez 3-2 (11-13, 11-13, 11-06, 11-07, 11-09)
Kosiba – Monteiro 1-3 (12-10, 10-12, 08-11, 06-11)
Obeslo – Ρηνιώτης 3-1 (05-11, 11-08, 11-07, 11-05)
Λαγογιάννης – Monteiro 0-3 (07-11, 5-11, 09-11)
Obeslo – Mendez 3-2 (05-11, 11-05, 12-10, 10-12, 11-05)
Kosiba – Ρηνιώτης 3-2 (11-07, 11-04, 06-11, 07-11, 11-04)