Με τέτοιες εμφανίσεις δεν πάει πουθενά!

0

Η ΑΕΚ για ακόμη ένα παιχνίδι τον τελευταίο καιρό δεν ήταν αυτή που έπρεπε και ηττήθηκε με 78-74 από τον Πανιώνιο. Τραγική στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση, που όταν ξύπνησε ήταν αργά. Μοναδικό κέρδος η εξαιρετική εμφάνιση του Μωραΐτη.

Το ματς:

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ προηγήθηκε, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σάκοτα (4-6). Ο Πανιώνιος έτρεξε ένα σερί 7-0 και πήρε το προβάδισμα (11-6), αλλά η Ένωση με τρίποντο του Μωραίτη μείωσε στο καλάθι (11-9). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καθαρό μυαλό και ξεκάθαρο πλάνο στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι Κυανέρυθροι να έχουν σταθερά το προβάδισμα, το οποίο μάλιστα έφτασε μέχρι και το +8 στο πρώτο δεκάλεπτο (21-13), με ρεσιτάλ του Παπαντωνίου. Η ομάδα του Μπάνκι εν τέλει με πέντε πόντους από τον Λαρεντζάκη ολοκλήρωσε τη πρώτη περίοδο μόλις στο -3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του δικεφάλου ήταν κάκιστη. Αν και αρχικά ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να ξεφύγει, κυρίως λόγω του Γιαννούλη Λαρεντζάκης, στη συνέχεια βρήκε τον τρόπο και εκμεταλλευόμενος την εξοργιστική αστοχία της ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 14-2 και έφτασε τη διαφορά στους 16 (Από 26-22 σε 40-24). Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν και με ένα 6-0 μείωσαν στους 10 και αργότερα με τρίποντο του Λαρεντζάκη στους εννέα (42-33). Το ημίχρονο όμως βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν διψήφια διαφορά, ύστερα από ένα φοβερό Buzzerbeater του Μπέρι (47-35).

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μια συνέχεια του κάκιστου πρώτου ημιχρόνου. O Πανιώνιος με πέντε πόντους από τον Όστιν και δύο από τον Ντόρσει έτρεξε ένα σερί 7-0 και ξέφυγε με 19 πόντους (54-35). Η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει και μείωσε με πρωταγωνιστή τον Σάκοτα, ο οποίος σκόραρε 8 πόντους μέσα σε λίγα λεπτά και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (58-50). Ο Πανιώνιος ξέφυγε με δέκα εκ νέου (60-50), όμως η Ένωση με καλή άμυνα και με ένα σερί 7-2, που είχε την υπογραφή του Μωραίτη, μείωσε στους πέντε (62-57) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έφερε αρχικά τη διαφορά στον πόντο, ύστερα από καλάθι του Χάντερ (65-64). Δεν κατάφερε όμως να περάσει μπροστά, όταν είχε την ευκαιρία, και οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 πήραν αέρα επτά πόντων (71-67). Η ομάδα του Μπάνκι είχε την απάντηση και με καλάθι και φαουλ του Χάντερ και δίποντο του Ξανθόπουλου μείωσε στους δύο (71-69). Ο Πανιώνιος ξέφυγε με έξι (75-69), αλλά ο Ρος με τρομερό καλάθι και φαουλ και ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές έφεραν και πάλι τον δικέφαλο σε απόσταση αναπνοής.

Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά. Ο Μπέρι ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 76-74 και έκτοτε η ΑΕΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση αλλά και τη νίκη, με τραγικές επιλογές στην επίθεση. Τελικά ο Πανιώνιος με βολές του Μπέρι στο τέλος καθάρισε τη νίκη.