Στο Final Four του Κυπέλλου γυναικών η ΑΕΚ! Επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού

0

Τεράστια νίκη για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ στον νοκ άουτ προημιτελικό Κυπέλλου Ελλάδος και προκρίθηκε στο Final Four που θα γίνει στις Σέρρες τον Απρίλιο!

Στο πρώτο σετ, παρά το αρχικό 5-2, το “τριφύλλι” ισοφάρισε σε 5-5. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι για ώρα (9-9, 11-11), φτάνοντας έως και το κατώφλι των 20. Για να κριθεί ο νικητής του πρώτου σετ χρειάστηκε η παράταση, όπου οι “κιτρινόμαυρες” με σοβαρότητα και ψυχραιμία επικράτησαν με 29-27.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-5. Η “Ένωση” απάντησε με τρομερό σερί 8-0, μετατρέποντας το 2-5 σε 10-5 εν μέσω αποθέωσης. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πλησιάσουν στους 3 πόντους (20-17), χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω, με το 2ο σετ να βάφεται “κιτρινόμαυρο” με 25-22.

Στο τρίτο σετ, και πάλι ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-5. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 7-6, με το ντέρμπι να παίρνει “φωτιά”. Οι “πράσινες” προηγήθηκαν με 13-15, με την “Ένωση” να απαντά με 4-0 για το 17-15. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του κόουτς Αποστολογιωργάκη έπαθαν μπλακ άουτ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 20-22 και τελικώς στο 21-25.

Στο τέταρτο σετ, μετά τις πρώτες ισοπαλίες (2-2, 3-3), ο Παναθηναϊκός “ξέφυγε” με 3-7. Μάλιστα, “εκτόξευσε” τη διαφορά και στο +6 (7-13, 10-16), ωστόσο η ΑΕΚ δεν τα παράτησε. Με τρομερή προσπάθεια, οι “κιτρινόμαυρες” ισοφάρισαν σε 17-17, παρέμειναν κοντά στο σκορ (20-22, 22-23) και πήραν και ματς πόιντ με 24-23. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με 3-0 σερί έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (24-26, 2-2 σετ).

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-0. Οι “πράσινες” ισοφάρισαν σε 4-4, για να ξεφύγει εκ νέου η ΑΕΚ με 7-4. Το 11-11, με εντυπωσιακά χτυπήματα των “κιτρινόμαυρων” έγιναν 14-12, αλλά και πάλι το “τριφύλλι” παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης (14-14). Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία ως το 16-16, με την ΑΕΚ τελικώς να κατακτά το σετ με 18-16 και τη νίκη με 3-2 σετ!

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ είναι προγραμματισμένη στις 26/03 κόντρα στην ομάδα του ΦΟ Βριλησσίων, εκτός έδρας.

Τα σετ: 29-27, 25-22, 21-25, 24-26, 18-16