ΑΕΚάρα για τρεμπλ «ισοπέδωσε» τον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή στο κατάμεστο ΟΑΚΑ!

0

Σπουδαία εμφάνιση από την ΑΕΚάρα! Επικράτησε του ΟΣΦΠ/Όμιλου Ξυνή με δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στο ελληνικό χάντμπολ.Π

Η ΑΕΚ από την αρχή της αναμέτρησης πήρε το προβάδισμα με 5-4 και στη συνέχεια με 9-8, με τον Γιάκομπσεν να σκοράρει κατά ριπάς. Η Ένωση με τον Δανό σε εξαιρετική κατάσταση, σταδιακά έχτισε μια διαφορά. Ξέφυγε με τρία γκολ (12-9) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, προβάδισμα που διατήρησε και με το τέλος του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με 14-11 υπέρ της ομάδας του Νίκου Γραμματικού.

Στο δεύτερο μέρος ο Παπαδιονυσίου έδωσε λύσεις στον δικέφαλο, διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας του πρώτου μέρους (17-13). Η ΑΕΚ όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και καλύτερη σε άμυνα και επίθεση, παραδίδοντας μαθήματα χάντμπολ. Ο Ραντούλοβιτς ήταν απροσπέλαστος κάτω από τα δοκάρια, ο Μυλωνάς βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και ο Γιάκομπσεν συνέχιζε το βιολί του, με αποτέλεσμα οι κιτρινόμαυροι να πάρουν αέρα επτά τερμάτων 24-17 στο 48′.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός, εκμεταλλεύτηκε τις αυστηρές δίλεπτες των παικτών της ΑΕΚ και μείωσε με συνεχόμενα πέναλτι και σταθερό αριθμητικό πλεονέκτημα για αρκετά λεπτά. Ο Τσίλης με όμορφο τέρμα μείωσε για τους ερυθρόλευκους σε 24-21, αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε και πάλι ο Γιάκομπσεν, που σημείωσε άλλα τρία τέρματα δίνοντας, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Η ΑΕΚ πλέον μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο από τον Ολυμπιακό και θα διεκδικήσει με αξιώσεις την κορυφή στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Υπενθυμίζουμε ότι στην ισοβαθμία με την Ένωση είναι ο ΠΑΟΚ, τον οποίο όμως υποδέχεται στην Αθήνα, ενώ οι ασπρόμαυροι υποδέχονται τον Ολυμπιακό στη συνέχεια του πρωταθλήματος.