Μεγάλη νίκη με ανατροπή επί του ΠΑΟΚ!(ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ)

0

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ, που επικράτησε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ για την 15η αγωνιστική της Pre League, στο κατάμεστο κλειστό στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, οι κιτρινόμαυρες κατάφεραν να πάρουν την σπουδαία αυτή νίκη, που τις έστειλε στην 2η θέση της βαθμολογίας, «σπάζοντας» το αήττητο του ΠΑΟΚ.

Ο τρομερός λαός της Ένωσης, αλλά και οι επιλογές του τεχνικού της ομάδας Μανώλη Αποστολογιωργάκη, ήταν το «κλειδί» για την μεγάλη ανατροπή, όταν το σκορ ήταν 1-2 στα σετ υπέρ του ΠΑΟΚ.

Σε ένα σημείο όπου η Χαντάβα έμοιαζε ασταμάτητη και οι ασπρόμαυρες μια ανάσα από τη νίκη, η θέληση και το πάθος των αθλητριών της ΑΕΚ, έδωσαν την ώθηση για να γυρίσει το ματς.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, χρησιμοποίησε πολλές αθλήτριες, προσπαθώντας να χαλάσει τον ρυθμό που έβρισκε η αντίπαλη ομάδα και εν τέλει δικαιώθηκε. Ήταν ένα ματς στο οποίο δεν μπορούν να υπάρχουν διακριθέντες, καθώς όλες έδωσαν τα πάντα.

Η ροή του αγώνα: Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ έπαιρνε πόντο με κάθε τρόπο. Η Αθηνά Σκυθιώτη έβγαζε άμυνες από παντού, η Χρήστου στο σερβίς ήταν συγκλονιστική, ενώ Τοτσίδου, Γιοβάνη, Καββαδία και Ζίγκα στο φιλέ ήταν ασταμάτητες.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά και ξέφυγε με 0-5. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πλησιάσει με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να κάνουν εύκολα το 1-1. Στο σημείο εκείνο, ο Αποστολογιωργάκης χρησιομοποίησε περισσότερες παίκτριες, έχοντας την Μπελιά στο λίμπερο αντί της Σκυθιώτη. Και τα δύο λίμπερο της Ένωσης είχαν φοβερή απόδοση.

Το τρίτο και το τέταρτο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον ΠΑΟΚ αρχικά να κάνει το 1-2 και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 2-2. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η Ένωση επέστρεψε από 9-11 και 11-13, για να πάρει τη νίκη και το δίποντο με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-20, 09-25, 22-25, 25-22, 15-13.