Ήττα με 0-3 από τον Παναθηναϊκό στο Μετς

0

H ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ ηττήθηκε με 0-3 σετ από τον Παναθηναϊκό στον αγώνα για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας στο κλειστό γήπεδο του Μετς. Η Ένωση «πλήρωσε» τα πολλά λάθη που έκανε και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει την πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Το ματς

Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του ήταν μοιρασμένο (8-8). Η ΑΕΚ έμενε κοντά στο σκορ και δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει (13-13), όμως κάποια λάθη της Ένωσης σε συνδυασμό με κάποιες κακές ενέργεις σε μπλοκ και υποδοχή έφεραν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν (14-17) και τελικά να φτάσουν στο 18-25 και να κάνουν το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ υπήρξε πάλι το ίδιο σκηνικό (6-6) και οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κάποια κενά της Ένωσης και να προηγηθούν (10-16). Η Ένωση έκανε αρκετά λάθη και έτσι έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να κάνει το παιχνίδι του (14-19) και τελικά να φτάσει στο 2-0 στα σετ (20-25).

Έπειτα, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να πάρει ένα ισχνό προβάδισμα (6-4), το οποίο ροκάνισε ο Παναθηναϊκός. Η Ένωση, όμως πήρε εκ νέου τα ηνία (10-7) και στη συνέχεια υπήρξε νέα ισοπαλία (12-12). Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να πάρουν το σετ για να ξαναμπούν στο παιχνίδι (15-17), αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Γιορντάνοφ να παίρνει σημαντικούς πόντους έφτασε στο 22-24. Εκεί, η Ένωση πήγε να κάνει την ανατροπή και ισοφάρισε σε 24-24, αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθειά της και τελικά γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ.

Τα σετ: 18-25, 20-25, 24-26.