Με “οδηγό” την Τοτσίδου πήρε άλλο ένα τρίποντο η ΑΕΚ! (ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ)

0

Άλλη μία νίκη για την ΑΕΚ, που πριν από λίγο επικράτησε του ΖΑΟΝ στο σχολικό κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας με 3-1 σετ.

Στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Pre League, η Ένωση φιλοξένησε τον ΖΑΟΝ στην έδρα της, με ζητούμενο τη νίκη και το τρίποντο.

Οι “κιτρινόμαυρες” πέτυχαν τον στόχο τους, αν και οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μείνουν στο ματς και μετά το τρίτο σετ, το οποίο κατέκτησαν με 23-25.

Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δύσκολα κάποια ομάδα έβρισκε αγωνιστικό ρυθμό. Κατά διαστήματα η ΑΕΚ ξέφευγε στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του ΖΑΟΝ είχε απαντήσεις. Για να πάρει η ΑΕΚ τη νίκη και το τρίποντο, καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αγωνιστική συμπεριφορά της Σίας Τοτσίδου, που ήταν συγκλονιστική, καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Εξαιρετική για ένα ακόμα ματς ήταν και η Αγγελική Καββαδία, η οποία κέρδισε αρκετούς πόντους κοντά στο φιλέ.

Ο προπονητής της ΑΕΚ επέλεξε να αγωνιστεί στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με τις Τοτσίδου, Γιοβάνη, Καββαδία, Ζίγκα, Σκυθιώτη, Χρήστου και Τέζα. Η ομάδα παρουσιάστηκε κατά βάση καλή, με σωστή υποδοχή και καλές επιλογές στην επίθεση. Το πρόβλημα ήταν στην διάρκεια, όπου το παιχνίδι μπορούσε να είχε κριθεί νωρίτερα, πιθανόν αν γίνονταν περισσότερες αλλαγές.

Στο τέταρτο σετ με την ένταση αλλά και την διάρκεια του ματς να έχει ξεφύγει, αρά και την κόπωση να έχει κάνει την εμφάνιση της, ο τεχνικός της ομάδας πέρασε στο σετ την Μαριάννα Μπελιά, για να προσφέρει περισσότερη ενέργεια και φρεσκάδα στην σύνθεση της ομάδας. Η νεαρή είχε εξαιρετική απόδοση και βοήθησε ώστε η ομάδα να ξεφύγει στο προβάδισμα. Προς το τέλος του σετ, πέρασε και η Ιωάννα Εικοσπεντίδου, η οποία βοήθησε σημαντικά στο μπλοκ.

Καλή παρουσία είχε και η Βάσια Αντωνιάδη, η οποία συνήθως χρησιμοποιείται για να εκμεταλλευτεί η ομάδα το καλό της σερβίς.

Επόμενο παιχνίδι για την ΑΕΚ, απέναντι στον ΠΑΟΚ το ερχόμενο Σάββατο στη Νέα Φιλαδέλφεια, στις 18:45μ.μ.

Τα σετ: 25-17, 25-17, 23-25, 25-17