Κέρδισε και τον Παναθηναϊκό και σηκώνει “κούπα”!

0
skyline

Μία πολύ δύσκολη και συνάμα σημαντική νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης της ΑΕΚ, που επικράτησε του Παναθηναϊκού με 4-3 στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής. Η “Ένωση”, πλέον, με “3×3” το διήμερο 16-17 Μαρτίου απέναντι σε θεωρητικά πιο εύκολους αντιπάλους κατακτά το Πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας για πρώτη φορά στην ιστορία της στην πρώτη μάλιστα σεζόν που βρίσκεται στην μεγάλη κατηγορία!

Στο πρώτο παιχνίδι, ο Κοσίμπα αντιμετώπισε τον Κοτζαμπάσεφ. Στο πρώτο σετ, ο παίκτης του Παναθηναϊκού προηγήθηκε με 4-6 και 5-7, με τον Κοσίμπα να ανατρέπει την κατάσταση και να περνά μπροστά με 9-7. Ο Κοτζαμπάσεφ ισοφάρισε σε 9-9, αλλά με δύο ωραία χτυπήματα, ο Κοσίμπα έκανε το 1-0 (11-9). Στο δεύτερο σετ, ο Κοσίμπα ξεκίνησε δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-0 και 6-1. Ο Ούγγρος άσσος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έκανε εύκολα το 2-0 με 11-6. Στο τρίτο σετ, ο Βούγραρος αθλητής του Παναθηναϊκού εκμεταλλευόμενος και λάθη του Κοσίμπα προηγήθηκε με 7-4. Ο αθλητής της ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 7-7, αλλά “λύγσε” με 7-11 (2-1 σετ). Στο τέταρτο σετ, οι δύο αθλητές βάδισαν χέρι-χέρι ως το 3-3, με τον Κοσίμπα να ξεφεύγει σε εκείνο το σημείο με 5-3 και 6-4. Ο αθλητής της ΑΕΚ με εξαιρετικά χτυπήματα έφτασε στο 10-6, κατακτώντας τελικά το σετ και τη νίκη με 11-8 και 3-1 αντίστοιχα.

Στο δεύτερο παιχνίδι, ο Σάφερ αναμετρήθηκε με τον Κωνσταντινόπουλο Γ. Στο πρώτο σετ, ο Κωνσταντινόπουλος προηγήθηκε με 3-5 και 4-8. Ο Σάφερ μείωσε σε 6-8, ωστόσο απώλεσε το σετ με 8-11. Στο δεύτερο σετ, ο Σάφερ μετέτρεψε το εις βάρος του 2-4 σε υπέρ του 9-5, με τον παίκτη του “τριφυλλιού” να ισοφαρίζει σε 9-9 και να παίρνει και το προβάδισμα (9-10). Ωστόσο, με τρεις συνεχόμενους πόντους, ο Σάφερ έκανε το 12-10 και το 1-1 στα σετ. Στο τρίτο σετ, ο Κωνσταντινόπουλος Γ. προηγήθηκε γρήγορα με 0-4 και 2-8, κάνοντας το 1-2 στα σετ με 4-11. Στο τέταρτο σετ παρά το αρχικό 5-3, ο παίκτης του Παναθηναϊκού ισοφάρισε σε 7-7 και με σερί πόντων έφτασε στο 7-11 και το 1-3 (1-1 νίκες).

Στο τρίτο παιχνίδι, ο Σάφερ κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Κωνσταντινόπουλο Κ. Στο πρώτο σετ, ο αθλητής του Παναθηναϊκού έκανε εύκολα το 0-1 στα σετ με 3-11. Στο δεύτερο σετ, οι δύο αθλητές πήγαιναν πόντο-πόντο ως το 3-3, με τον Κωνσταντινόπουλο Κ. να ξεφεύγει στο σκορ με 3-5 και 4-6. Η διαφορά έφτασε ως και τους 3 πόντους (5-8), με τον Όμπεσλο να μειώνει σε 8-9. Ο άσσος της ΑΕΚ ισοφάρισε σε 10-10, όμως ένα καρφί του αντιπάλου και ένα άστοχο χτύπημα “χάρισαν” το σετ στον Κωνσταντινόπουλο Κ. (10-12, 0-2 σετ). Στο τρίτο σετ, ο Όμπεσλο προηγήθηκε με 4-0 και 7-3, με τον αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 8-8. Ο παίκτης του ΠΑΟ πέρασε μπροστά με 8-10, με τον Όμπεσλο να απαντά με τρεις διαδοχικούς πόντους (11-10). Ο Κωνσταντινόπουλος αντέδρασε και πήρε το σετ και τη νίκη με 13-11 και 3-0 σετ.

Το τέταρτο παιχνίδι περιλάμβανε την αναμέτρηση Κοσίμπα – Κωνσταντινόπουλος Κ. Ο αθλητής της ΑΕΚ είχε γυρισμένο αστράγαλο γεγονός που τον δυσκόλευε υπερβολικά στον αγώνα. Στο πρώτο σετ, ο Κοσίμπα προηγήθηκε με 8-4, ο αντίπαλος μείωσε σε 10-9, αλλά τελικώς ο Ούγγρος έκανε το 1-0 (11-9). Στο δεύτερο σετ, ο Κοσίμπα βρισκόταν μπροστά με 4-1 και 5-2, αλλά ο Κωνσταντινόπουλος ανέτρεψε το σκορ (6-8, 8-9). Ο Κοσίμπα ισοφάρισε σε 9-9, χωρίς να μπορέσει κάτι παραπάνω (9-11, 1-1 σετ). Στο τρίτο σετ, ο Κωνσταντινόπουλος ξεκίνησε δυνατά πήρε από νωρίς το προβάδισμα και τελικώς και το σετ με 7-11 (1-2 σετ). Στο τέταρτο σετ, ο Κοσίμπα με πολύ δυνατά χτυπήματα δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του και ισοφάρισε σε 2-2 σετ με 11-6. Στο πέμπτο σετ, μετά από σερί ισοπαλίες, ο Κοσίμπα προσπέρασε με 7-5 και έφτασε στο σετ με 11-7, ισοφαρίζοντας για την ΑΕΚ σε 2-2.

Στο πέμπτο παιχνίδι, ο Όμπεσλο αντιμετώπισε τον Κοτζαμπάσεφ. Ο άσσος της “Ένωσης” κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 11-3. Στο δεύτερο σετ, παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα και το προβάδισμα με 10-5, ο Κοτζαμπάσεφ ισοφάρισε σε 10-10 και πέρασε μπροστά με 11-12. Ο Όμπεσλο με μεγάλη ανατροπή πήρε το σετ με 14-12 και έκανε το 2-0. Στο τρίτο σετ, ο Βούλγαρος προηγήθηκε με 5-6, με τον Όμπεσλο να αντιδρά και να κάνει το 8-5. Τελικώς, ο Σουηδός έκανε το 3-0 στα σετ με 11-9.

Στο έκτο παιχνίδι, ο Σάφερ αντιμετώπισε τον Κωνσταντινόπουλο Κ. Οι δύο παίκτες έφτασαν χέρι-χέρι ως το 7-7, με τον αθλητή του ΠΑΟ να απαντά με τέσσερις σερί πόντους για το 0-1 στα σετ (7-11). Στο δεύτερο σετ, ο Κωνσταντινόπουλος προηγήθηκε με 4-6, ο Σάφερ ισοφάρισε σε 6-6, αλλά και πάλι βρέθηκε πίσω με 6-9. Ο Ούγγρος ισοφάρισε εκ νέου (9-9), αλλά έχασε το σετ με 9-11 (0-2 σετ). Στο τρίτο σετ, ο Σάφερ ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (7-2) και μείωσε σε 2-1 σετ με 11-5. Στο τέταρτο σετ, ο Κωνσταντινόπουλος ξέφυγε με 4-9, ο Σάφερ μείωσε σε 8-10, αλλά ηττήθηκε με 8-11 και 1-3 σετ (3-3).

Στο έβδομο παιχνίδι, Όμπεσλο και Κοσίμπα αντιμετώπισαν τους αδερφούς Κωνσταντινόπουλους στο “διπλό”. Παρά το αρχικό 5-0, οι “πράσινοι” αντέδρασαν και πήραν το σετ με 8-11. Στο δεύτερο σετ, οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 5-3 και με σερί 6-1 ισοφάρισαν σε 1-1 σετ (11-4). Στο τρίτο σετ, παρά το αρχικό 5-3, οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 6-6- και 7-7. Όμπεσλο και Κοσίμπα ξέφυγαν με 10-7 κατακτώντας το σετ με 11-8. Στο τέταρτο σετ, οι αθλητές της ΑΕΚ προηγήθηκαν με 4-1, αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ. Όμπεσλο και Κοσίμπα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο 3-1 σετ με 11-7, χαρίζοντας τη νίκη και την κορυφή στην ΑΕΚ!

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 4-3
Κοσίμπα – Κοτζαμπάσεφ 3-1 (11-09, 11-06, 07-11, 11-08)
Σάφερ – Κωνσταντινόπουλος Γ. 1-3 (08-11, 12-10, 04-11, 7-11)
Όμπεσλο – Κωνσταντινόπουλος Κ. 0-3 (03-11, 10-12, 11-13)
Κοσίμπα – Κωνσταντινόπουλος Γ. 3-2 (11-09, 09-11, 07-11, 11-06, 11-07)
Όμπεσλο – Κοτζαμπάσεφ 3-0 (11-03, 14-12, 11-09)
Σάφερ – Κωνσταντινόπουλος Κ. 1-3 (07-11, 09-11, 11-05, 08-11)
Όμπεσλο/Κοσίμπα – Κωνσταντινόπουλος Κ./Κωνσταντινόπουλος Γ. 3-1 (08-11, 11-04, 11-08, 11-08, 11-07)