Νικητής του Australian Open ο Ντζόκοβιτς!

0

Συγκλονιστικός Νόβακ Ντζόκοβιτς, συνέτριψε τον Ράφαελ Ναδάλ με 3-0 σετ σε 2 ώρες και 4 λεπτά, για να φτάσει στην κατάκτηση του Australian Open για 7η φορά στην καριέρα του.

Γενικότερα δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψει κανείς την εμφάνιση του “Νόλε” η οποία άγγιξε το τέλειο. Αρκεί μόνο να αναφέρουμε ότι ο Τζόκοβιτς έκανε μόλις εννιά αβίαστα λάθη!

Ο Σέρβος ήταν καταιγιστικός, είχε απαντήσεις σχεδόν σε ότι και αν δοκίμασε ο Ναδάλ και ταυτόχρονα πίεζε τον αντίπαλο του. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ισπανός έκανε 28 αβίαστα λάθη, ενώ δημιούργησε μόλις ένα break point.

Με αυτή τη νίκη ο Νόλε, έγραψε ιστορία, καθώς κανείς άλλος δεν έχει πλέον περισσότερες κατακτήσεις του συγκεκριμένου Σλάμ από αυτόν.

Το ματς: Ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε ιδανικά τον τελικό αφού κράτησε αρχικά εύκολα το σερβίς του, στη συνέχεια έκανε γρήγορα το break και μετά ξανακράτησε το σερβίς του για να προηγηθεί με 3-0. Από εκεί και πέρα ο Σέρβος έκανε διαχείριση του προβαδίσματος που είχε και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-3.

Στο δεύτερο όλα κρίθηκαν στο πέμπτο και το έκτο game. Ο Τζόκοβιτς έκανε αρχικά το break και προηγήθηκε με 3-2, αλλά ο Ναδάλ τον απείλησε με break back. Ο Σέρβος άντεξε προηγήθηκε με 4-2 και στη συνέχεια πήρε και τα άλλα δύο games για να κάνει το 2-0 με 6-2!

Στο τρίτο σετ ο Ναδάλ τα έδωσε όλα, έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, αλλά ο Τζόκοβιτς έμοιαζε με ρομπότ! Ο Σέρβος κρατώντας την ψυχραιμία του σε όλα τα κρίσιμα σημεία του ματς έφτασε στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 6-3 και πανηγύρισε με την ψυχή του την κατάκτηση του Australian Open.

Κάντε ένα “Like” στην νέα μας σελίδα μας στο Facebook(INAEK)

Κάντε ένα “Like” στην κλασσική μας σελίδα μας στο Facebook(inAEK.gr)