Μεγάλο διπλό για την Βασίλισσα μέσα στη Θεσσαλονίκη!

0

Η ασταμάτητη ΑΕΚ του Λούκα Μπάνκι έσπασε την κακή παράδοση στο »Nick Gallis Hall», πετυχαίνοντας ταυτόχρονα και την έβδομη συνεχόμενη νίκη της σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Παρά τις απουσίες η Βασίλισσα συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Κορυφαίος ο Σάκοτα, δεν υστέρησε κανείς, βελτιωμένοι οι Γκρίφιν και Ρόμπερσον, που έδωσαν λύσεις, ειδικά επιθετικά. Πήγε να χαρίσει τη νίκη στον Άρη στα τελευταία δευτερόλεπτα η ομάδα του Μπάνκι.Το ματς:Ο Άρης μπήκε δυναμικά στο παρκέ και εκμεταλλευόμενος την αστοχία της ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 8-2 και 10-4 στα πρώτα λεπτά. Ο Ματσιούλις με τρίποντο μείωσε για την Ένωση, ενώ ο Τσαλμπούρης με πέντε συνεχόμενους πόντους έβαλε την ομάδα του Μπάνκι σε θέση οδηγού.

Οι δύο ομάδες είχαν εναλλάξ το προβάδισμα (13-12, 15-17, 18-17) και το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους κίτρινους από τη Θεσσαλονίκη να έχουν το προβάδισμα, καθώς ο Βεργίνης απάντησε τρίποντο του Λαρεντζάκη (18-17).Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε όπως ακριβώς και το πρώτο. Ο Άρης πήρε στην αρχή τον έλεγχο του αγώνα και με καλάθι του Κάισερ ξέφυγε με πέντε (25-20). Ο Σάκοτα όμως έδωσε λύσεις στην επίθεση του δικεφάλου και με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα.

Η Βασίλισσα μάλιστα έγινε πιο σκληρή στην άμυνα και είχε καθαρό μυαλό και στην επίθεση, καταφέρνοντας με την λήξη του ημιχρόνου να προηγείται με έξι (33-39).Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά, ύστερα από εκπληκτικό τρίποντο του Γκρίφιν (33-44). Ο Τζόουνς κουβάλησε τον Άρη σε εκείνο το σημείο επιθετικά και η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσε στους επτά (43-50).

Η Ένωση όμως δεν έχασε την συγκέντρωση της και κατάφερε να διατηρήσει αυτή τη διαφορά με τους Σάκοτα και Ρόμπερσον να δίνουν λύσεις στην επίθεση. Με τρίποντο του αρχηγού ο δικέφαλος ξέφυγε με δώδεκα (47-59), ενώ με καλάθι του Ρόμπερσον ολοκλήρωσε τη τρίτη περίοδο στο +9.Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 13 πόντους στο σκόρ (54-67), ύστερα από καλάθια των Ρόμπερσον, Γκρίφιν και Χάντερ. Ο Άρης όμως αντέδρασε και με δύο τρίποντο, ένα από Μποχωρίδη και ένα από Ντάλο, μείωσε στους επτά (60-67).

Η Βασίλισσα διατήρησε την ψυχραιμία της και με 2/2 βολές από τον Ματσιούλις και καλάθι και φαουλ του Χάντερ πήρε άερα 12 πόντων (60-72). Σε εκείνο το σημείο φάνηκε να τελειώνει το παιχνίδι, όμως η χαλαρότητα της ΑΕΚ και ένα τρίποντο από τον Τζόουνς έβαλαν και πάλι τον Άρη στο παιχνίδι. Η ομάδα του Αγγέλου μείωσε στους επτά (65-72) τρία λεπτά πριν τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ φαινόταν ότι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, διατηρώντας την διαφορά στους επτά με εννέα πόντους. Τρίαντα δευτερόλεπτα όμως πριν τη λήξη η Ένωση πήγε να χαρίσει τη νίκη στον Άρη.

Πιο συγκεκριμένα με το σκόρ στο 72-79 ο Τζόουνς σκόραρε με λει-απ (74-79) και στην επαναφορά η ΑΕΚ έκανε λάθος και ο Μποχωρίδης με τρίποντο μείωσε στους δύο (77-79). Στη συνέχεια ο Σάκοτα ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών, ο Τζόουνς άστοχος και οι κιτρινόμαυροι πήραν μια μεγάλη νίκη, με 77-81.