Έχασε και από την Φενερμπαχτσέ ο Παναθηναϊκός

0

Η πρωταθλήτρια Τουρκίας έκανε μια ωραία βόλτα από το ΟΑΚΑ, κερδίζοντας με μεγάλη άνεση τον Παναθηναϊκό με 69-81. Η ελληνική ομάδα ήταν τραγική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δεν άξιζε να κερδίσει έναν αντίπαλο δύο κλάσεις ανώτερο. Το 5-6 στη Euroleague καθιστά πλέον τον Παναθηναϊκό αουτσάιντερ για την οχτάδα και την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης,

Η Φενερμπαχτσέ μπήκε πολύ διαβασμένη στο παιχνίδι και χτύπησε όλα τα μις-ματς μέσα στη ρακέτα. Ο Βέσελι έκανε πάρτι και με εφτά πόντους, έκανε όλη τη ζημιά στην πράσινη άμυνα. Ο Τζέιμς Γιστ ήταν μέτριος, ο Καλάθης ακόμα χειρότερος και το γεγονός πως το δεκάλεπτο έληξε 10-18, αποτελεί πανάκεια για τους γηπεδούχους.

Ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε στο ματς τους Παππά, Βουγιούκα και Μήτογλου κι επιτέλους τα πράσινα μετόπισθεν. Οι τρεις παίκτες έδωσαν ενέργεια στην ομάδα τους, έδειξαν για να πούμε λαϊκά τους αντιπάλους τους και το 17-20, ήταν γεγονός. Για να λέμε την αλήθεια μπάσκετ ωραίο δεν βλέπαμε, όμως το πάθος των πράσινων έδειχνε πως υπήρχε σφυγμός. Οι Τούρκοι μπορεί να έχασαν μερικά εύκολα καλάθια, όμως τρία συνεχόμενα τρίποντα των Κάλινιτς και Λοβέρν, έκοψαν τα πόδια των γηπεδούχων. Τελικά με coast to coast του Λούκα Λεκαβίτσιους το ημίχρνο έληξε με σκορ 33-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια μικρογραφία του πρώτου. Κακές επιθέσεις από τον ΠΑΟ, ο Καάθης συνέχισε να εκβιάζει καταστάσεις, ενώ ο Γκιστ ξανά απών. Η Φενέρ με τους Λοβέρν και Βέσελι, ήταν κυρίαρχοι και το 39-47 φυσιολογική εξέλιξη. Ευτυχώς για τους πράσινους ο Καλάθης με οχτώ συνεχόμενους πόντους, έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ και το 47-48 προμήνυε θρίλερ. Η Φενερμπαχτσέ πάντως βρήκε λύσεις από την περιφέρεια πάλι κι έτσι, μετά από 30 λεπτά το 52-56 ήταν πέρα για πέρα δίκαιο. Οι γηπεδούχοι έχουν φανερό έλλειμμα αυτοπεποίθησης κι αυτο φαίνεται στο παιχνίδι τους.

Ξανά ο Παπάς μ’ένα τρίποντο έδωσε φιλί ζωής στον Παναθηναϊκό, όμως οι Τούρκοι είχαν βρει το ρυθμό από τα 6,75 και δεν τους σταματούσε τίποτα. Ο Νίκολα Κάλινιτς με 4/5 τρίποντα σκότωσε τους πράσινους, ενώ ο Τζόφρι Λοβέρν, απέδειξε γιατί θεωρείται μαζί με τον Βέσελι το κορυφαίο δίδυμο ψηλών στην Ευρώπη. Το 69-81 ήταν μάλλον κολακευτικο για τους πράσινους που πλέον βυθίζονται σε σκεπτικισμό…

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81