Νίκη με Μασούρα για τον Πανιώνιο

0

Τέλος στο σερί της Λαμίας που παρέμενε αήττητη για επτά διαδοχικά ματς, έβαλε ο Πανιώνιος.

Με γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 84′ (5ο στο πρωτάθλημα για τον 24χρονο επιθετικό) οι «κυανέρυθροι» νίκησαν εντός έδρας τη Λαμία (1-0) στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Super League. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν φύγει από τη Νέα Σμύρνη -αν όχι με τη νίκη- με την ισοπαλία. Πλήρωσαν ωστόσο τις στιγμές αδράνειας που είχαν από το 80′ και έπειτα, αποχωρώντας στο τέλος με άδεια τα χέρια.

Το ματς

Πολύ όμορφο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, με την Λαμία να πιέζει και να προσπαθεί για κάποιο γκολ από νωρίς. Έτσι, τα πρώτα 15 λεπτά συμπληρώθηκαν με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να τους ακολουθήσουν. Ένα δυνατό σουτ του Ντουρμισάι από μεριάς Πανιωνίου και μια κεφαλιά του Μπαράλες από μεριάς Λαμίας, κρατάμε από αυτά τα πρώτα λεπτά. Από την συμπλήρωση του 20λέπτου ως και το τέλος του ημιχρόνου οι παίκτες του Μάκη Χάβου άρχισαν να πιέζουν όλο και πιο ψηλά προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τα λάθη της αντίπαλης άμυνας. Το σουτ του Μπερτόλιο στο 24′ θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, όμως ο Κότνικ είπε «όχι». Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το δεύτερο μέρος, ανήκε πάλι στη Λαμία. Έπρεπε να φτάσουμε στο 60′ για να κάνει ο Πανιώνιος την πρώτη του καλή επίσκεψη στα καρέ του Κότνικ, με τον Σιντί Αλί. Από το σημείο αυτό, οι παίκτες του Ζοσέ Ανιγκό, άρχισαν να «παίρνουν τα πάνω» τους. Από το 76′ ως και το 78′ έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες, πρώτα με τον Κούρντι και μετά με τον Ντουρμισάι. Στο 84΄ ήρθε και το πολυπόθητο γκολ. Ο Μασούρας βρήκε τον τρόπο και λύτρωσε την ομάδα του γράφοντας το 1-0. Ο Ντομίνγκες σέντραρε από δεξιά, ο Ντουρμισάι επιχείρησε ψαλιδάκι, η μπάλα κόντραρε και πήγε στον Μασούρα που σούταρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, η Λαμία με τον Αντέτζο θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει, το σουτ ωστόσο πέρασε κόρνερ. Έτσι, οι «κυανέρυθροι» ήταν αυτοί που έφυγαν με τους τρεις βαθμούς.

Με τη νίκη του αυτή ο Πανιώνιος βρίσκεται πλέον στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα ισοβαθμώντας με την ΑΕΚ. Η Λαμία απ’ την μεριά της βρίσκεται στην 10η.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Πανιώνιος (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Ντομίνγκες, Μπανανά, Κούρντι, Κότσιτς, Οικονομίδης, Πιρίς, Κεϊτά, Τσιλούλης, Μασούρας, Ντουρμισάι

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Δημούτσος, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Επστάιν, Πλιάτσικας, Μπαράλες, Μπερτόλιο, Καραμάνος