Κατώτερη των προσδικιών η ΑΕΚ, πήρε αυτό που δικαιούταν στο ντέρμπι!

0

Δεν εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ η Ένωση, έμεινε στην λευκή ισοπαλία στο ΟΑΚΑ, απέναντι στον Παναθηναϊκό και έφτασε τους 17 βαθμούς. Πιο δραστήριος ο Παναθηναϊκός, πήρε ότι δικαιούταν η ΑΕΚ από τον αγώνα. Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ο Βασίλης Μπάρκας.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να κυριαρχήσει. Η ώθηση του κόσμου των γηπεδούχων και ο ενθουσιασμός των παικτών του Παναθηναϊκού, του έδωσαν την κατοχή της μπάλας. Δεν κατάφεραν ωστόσο να το εκμεταλλευτούν οι «πράσινοι». Η ΑΕΚ κατάφερε να απειλήσει με τον Πόνσε, αλλά η κεφαλιά του αποκρούστηκε εύκολα από τον Διούδη. Με πολλές μάχες στη μεσαία γραμμή, το παιχνίδι κύλησε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως τέλειωσε το πρώτο. Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, χάθηκε στο 66′, αλλά το σουτ του Μπουζούκη από πλεονεκτική θέση, πέρασε ελάχιστα άουτ. Η ΑΕΚ απείλησε νωρίτερα με μακρινό σουτ του Λιβάγια αλλά και λίγο μετά με κεφαλιά του Μάνταλου. Ο Παναθηναϊκός στο 68′ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Χατζηθεοδωρίδη, αλλά το σουτ του ήταν αδύνατο και το απέκρουσε σταθερά ο Μπάρκας. Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός χάλασε, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμέινει μέχρι τέλους.

Ενδεκάδα ΠΑΟ(Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Δώνης(62′ Κάτσε), Μακέντα, Χατζητζιοβάνης(62′ Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης(84′ Μουνιέ), Κουρμπέλης, Μαυρομμάτης, Πούγγουρας και Κουλιμπαλί

Ενδεκάδα ΑΕΚ(Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σιμόες, Λιβάϊα, Τσιγκρίνσκι, Μάνταλος, Πόνσε(78′ Κλωναρίδης), Χουλτ, Γαλανόπουλος(82′ Άλεφ) και Μπογέ(72′ Γκάλο)

Κίτρινες κάρτες: Δώνης, Μαυρομμάτης, Γιόχανσον/Λιβάγια, Σιμόες