Έχασε στην Ρωσία από την ΤΣΣΚΑ ο Ολυμπιακός

0

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Μόσχα, καθώς ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ με 69-65 για την πέμπτη αγωνιστική της Euroleague. Η εμφάνιση των φιλοξενούμενων πάντως ήταν πολύ καλή, όμως οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ των Ρώσων. «Δήμιος» για την ελληνική ομάδα ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 20 πόντους και πέντε τελικές πάσες, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Γουίλ Κλάιμπουρν με 17 πόντους, εννέα ριμπάουντ και τέσσερα κλεψίματα. Για τους Πειραιώτες κορυφαίος ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους, ενώ ο Γιώγργος Πρίντεζης πρόσθεσε 14.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ διαβασμένοι στον αγωνιστικό χώρο και με την άμυνα τους, μπέρδεψαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Είναι χαρακτηριστικό πως η «αρκούδα» σκόραρε μόλις 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κλάιμπουρν να εκμεταλλεύεται τ’ αθλητικά του προσόντα. Ο Ολυμπιακός ήταν μεθοδικός στις επιθέσεις του, όμως έχασε δύο-τρία σίγουρα καλάθια κι έτσι το 13-15, δεν τον ικανοποιούσε πλήρως.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου είχαμε το ίδιο μοτίβο. Οι Πειραιώτες με άμυνα-γρανίτη ανάγκασαν την αντίπαλό τους σε πολλά λάθη (εκτός τόπου και χρόνου ο Ντε Κολό), ενώ ο Γκος έπαιζε σαν βετεράνος. Ο Μπλατ έκανε καταπληκτικό κοουτσάρισμα, ο Παπανικολάουν ήταν πολύ συγκεντρωμένος σε άμυνα κι επίθεση, ενώ ο Πρίντεζης τιμώρησε κάθε αδυναμία των Πέτερς και Αντόνοφ. Μόνο ο Ροντρίγκεθ βρήκε χώρο δράσης και χάρις σ’αυτόν, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-35 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Ο άνθρωπος που άλλαξε το «ρου» του παιχνιδιού ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ο Ισπανός γκαρντ ήταν «χάρμα ιδέσθαι» και με 6/8 τρίποντα, έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 48-40. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει τη συνοχή και την αυτοσυγκέντρωσή του και το πλήρωσε ακριβά. Επιθετικά μάλιστα ήταν κάτω του μετρίου κι έτσι ύστερα από 30 λεπτά οι φιλοξενούμενοι έχαναν με 52-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» θυμήθηκαν πως μέσω της άμυνας, μπορούν να διεκδικήσουν το διπλό και με τον Λεντέι να παίρνει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο. Το 54-50, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σπανούλη, έδειχνε πως οι Πειραιώτες θα πουλούσαν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Όπερ κι εγένετο. Οι Ρώσοι όποτε νόμιζαν πως είχαν καθαρίσει το ματς, εκεί ερχόταν ο Σπανούλης και με τρίποντα εκτός ισορροπίας, τους έκοβε τη χαρά». Μάλιστα ο Θρύλος της Euroleague έκανε το 61-61 και τα πάντα ξεκίναγαν από την αρχή. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού με νέο ηρωικό καλάθι, ισοφάρισε εκ νέου και η ΤΣΣΚΑ έβλεπε πάλι τον εφιάλτη να ζωντανεύει μπροστά της. Δυστυχώς ο Κλάιμπουρν με δύο επιθετικά ριμπάουντ και τρεις βολές, διαμόρφωσε το 66-63, δυσκολεύοντας σε μεγάλο βαθμό το έργο του Ολυμπιακού. Στο τέλος οι δύο ομάδες έπαιζαν φανερά για τη διαφορά, όμως το τελικό 69-65, άφησε ικανοποιημένους μόνο τους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44. 69-65