Εντυπωσίασαν οι μικροί, προκρίθηκε η Ένωση!

Νίκη με 0-4 επί του Απόλλων Λάρισας για την ΑΕΚ

0

Με σκορ 0-4 επικράτησε η ΑΕΚ, στην Φιλιππούπολη του Απόλλων Λάρισας και κλείδωσε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε την ομάδα με πολλές αλλαγές και χρησιμοποίησε ποδοσφαιριστές με λίγο χρόνο συμμετοχής.

Το ματς:

Έχοντας στις μνήμες του το περσινό 0-7 ο Απόλλων Λάρισας μπήκες πιο προσεκτικά, παρά το γεγονός ο Μαρσέλο Τροΐζι επέλεξε να ξεκουράσει αρκετούς ποδοσφαιριστές του. Μάλιστα η πρώτη τελική στο ματς ήταν από πλευράς γηπεδούχων, όταν στο 11′ ο Κοντοθανάσης μετά από τις κερδισμένες κόντρες δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει άστοχα άουτ.

Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 19′ όταν μετά από σέντρα του Γιαννούτσου από αριστερά, η άμυνα του Απόλλωνα απομάκρυνε με τον Άλεφ όμως να τροφοδοτεί ξανά προς την περιοχή εκεί όπου ο Γιακουμάκης με γυριστό είδε τον Κουτογλίδη να μπλοκάρει.

Ο έλεγχος στην ΑΕΚ

Οι φιλοξενούμενοι μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα πήραν τα ηνία του αγώνα από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 25′ ο Μπότος μετά από απομάκρυνση της άμυνας του Απόλλωνα, βρήκε το χώρο έξω από την περιοχή το πλασέ που δοκίμασε όμως, μπλόκαρε εύκολα ο Κουτογλίδης.

Στο 31′ ήταν σειρά του Γιακουμάκη να απειλήσει, όταν μετά από δυνατό σουτ είδε τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 35′ το σουτ του Γιαννιώτα έξω από την περιοχή κόντραρε πάνω στον Κοντοέ για να περάσει στη συνέχεια κόρνερ.

Στο 37′ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία. όταν οι «κιτρινόμαυροι» έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Άλεφ να βγάζει την κάθετη προς τον Γιαννιώτη που από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Κουτογλίδη.

Ο Απόλλων όμως δεν ήταν τυχερός και «λύγισε» στα τελευταία λεπτά. Στο 41′ ο Σβάρνας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Μπότος άφησε τη μπάλα τραβώντας δύο παίκτες πάνω του και ο επερχόμενος Άλεφ έκανε με πλασέ το 0-1.

Ενώ στο 45′ ο Γιαννιώτας έκανε το γύρισμα προς την περιοχή του Κουτογλίδη από δεξιά, που είδε την εστία του να παρουσιάζεται από την προβολή του… Αγιώτη που στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.

Πίεση από την ΑΕΚ και στο δεύτερο

Με άσχημα νέα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Κουτογλίδη να αποχωρεί με πρόβλημα και τον Μαντζάρη να παίρνει τη θέση του. Μάλιστα η ΑΕΚ μπήκε με επιθετικές διαθέσεις από το ξεκίνημα και μόλις στο 49′ ο Γιακουμάκης αστόχησε με σουτ μέσα από την περιοχή βλέποντας τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 52′ χρειάστηκε ο Μαντζάρης, όταν μέσα από την περιοχή ο Μπότος με το πλασέ είδε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να διώχνει σε κόρνερ με το πόδι. Ενώ ένα λεπτό μετά μετά την εκτέλεση, η κεφαλιά του Άλεφ απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τους γηπεδούχους.

Στο 58′ ο Γιαννιώτας εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και δεξιά, με τον Οικονόμου ανενόχλητος να κάνει την καρφωτή κεφαλιά με τη μπάλα όμως να περνά πάνω από την εστία του Μαντζάρη.

Προσπάθησε να ισορροπήσει ο Απόλλων αλλά…

Οι γηπεδούχοι βλέποντας πως δεν έχουν να χάσουν τίποτα στο παιχνίδι, προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση. Βέβαια η ΑΕΚ ήταν αυτή που απείλησε ξανά όταν στο 68′ ο Αλμπάνης δοκίμασε διαγώνιο σουτ από αριστερά αναγκάζοντας τον Μαντζάρη να διώξει στην δεξιά γωνιά του.

Μάλιστα η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο τέρμα στο 76′. Ο Μπάμπης έκλεψε τη μπάλα και με κάθετη πάσα βρήκε τον Αλμπάνη που φάνηκε να είναι ελάχιστα πιο μπροστά από τους με τον βοηθό πάντως να μην καταλογίζει την παράβαση. Ο επιθετικός μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, όπου έκανε και το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Μπότος σε κενή εστία έκανε το 0-3.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς ποδοσφαιριστές του, έψαχνα γκολ μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Στο 84′ ο Σαρδέλης δοκίμασε σουτ από τον άξονα με τον Μαντζάρη να διώχνει με υπερένταση. Ενώ ο νεαρός παίκτης της ΑΕΚ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 90′ όταν μπήκε στην περιοχή από δεξιά έκανε και το σουτ, με τον Χατζή να μην μπορεί να διώξει τη μπάλα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ προκρίθηκε στην επόμενη φάση, ενώ ο Απόλλων αποχαιρέτησε το θεσμό, με την ομάδα της Φιλιππούπολης να δίνει μία ακόμα αναμέτρηση κόντρα στη Λαμία την τελευταία αγωνιστική.

Κίτρινες κάρτες: 57′ Κουρτεσιώτης, 69′ Μπιμάι

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Τροΐζι): Κουτογλίδης (46′ λ.τ. Μαντζάρης), Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Κοντοές (70′ Λούκας Ράμος), Αγιώτης (79′ Ταουσάνης), Χατζής, Μπιμάι, Λίταινας, Κοντοθανάσης, Καμπέρης, Γαρυφαλλόπουλος.

Στον πάγκο έμειναν: Τασούλης, Πολέτο, Μαρκολίνο, Λουκάο.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας, Γιαννούτσος, Μοράν, Μπότος, Γιούσης (65′ Αλμπάνης), Αλέφ (59′ Μπάμπης), Γιακουμάκης, Γιαννιώτας (76′ Σαρδέλης).

Στον πάγκο έμειναν: Γιαννίκογλου, Τσόσιτς, Γαλανόπουλος, Μπούσης.

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης). Βοηθοί: Τζιότζιος (Θράκης), Κόλλιας (Ηπείρου).
4ος: Τσοπουλίδης (Ξάνθης).