Ασταμάτητος ο Προμηθέας: Νίκησε και την Μπεσίκτας!

0

Ο Προμηθέας Πατρών έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στο φετινό Champions League, νικώντας και την Μπεσίκτας με 80-72. Εκπληκτικός για τους γηπεδούχους ήταν ο Νίκος Γκίκας με 17 πόντους και εφτά ασίστ, ενώ ο Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18. Για την Μπεσίκτας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κορυφαίος ήταν ο Ιβάν Μπούβα με 18 πόντους.

Αρκετά «διαβασμένος» ξεκίνησε το ματς ο Προμηθέας που κατάφερε να βρει γρήγορα ρυθμό. Βρέθηκε πίσω στο σκορ ελάχιστες φορές στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά έως και το +7 (14-7). Η Μπεσίκτας βέβαια ακόμα… κρατούσε δυνάμεις όπως απέδειξε στην πορεία καθώς κόντραρε σημαντικά τους Πατρινούς.

Όπως η πρώτη έτσι και η δεύτερη περίοδος ήταν μικρά, δεκάλεπτα ντέρμπι μέσα στο «Δημήτρης Τόφαλος». Ο Ελληνικός κορμός του Προμηθέα προέβαλε αντίσταση όμως η περιφέρεια είχε κάποια κενά. Οι Κασελάκης, Γκίκας και Σαλούστρος είχαν αναλάβει αυτόν τον ρόλο, με τον Μπράουν παράλληλα να βρίσκεται σε καλή βραδιά και προσθέτει σημαντικούς πόντους. Βέβαια το σκορ κρατήθηκε χαμηλά και με το επιμέρους 12-12, κανείς δεν βγήκε ουσιαστικά κερδισμένος στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Προμηθέας σκόραρε κυρίως μέσα από τη ρακέτα, ενώ η Μπεσίκτας τα περίμενε όλα από τον Τζο Αλεξάντερ. Το 46-46 βέβαια υποδήλωνε πως το ματς θα ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του κι αυτό ίσως να βόλευε περισσότερο τους Τούρκους, που είναι πιο έμπειρο σύνολο. Το 53-52 μετά από 30 λεπτά τα έλεγε όλα και το θρίλερ θα παρέμενε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Ο Προμηθέας έδειξε χαρακτήρα στα επόμενα λεπτά με τον Μπράουν να ευστοχεί σε συνεχόμενα τρίποντα. Το 66-61 ήταν ένα ισχυρό μαξιλαράκι ασφαλείας, όμως οι Μπένζινγκ και Ριτς κρατούσαν τους Τούρκους μέσα στο παιχνίδι. Ο Νίκος Γκίκας στη συνέχεια με οχτώ συνεχόμενους πόντους έκανε το 74-70, όμως το ματς ακόμα ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Δυο βολές του MVP Γκίκα διασφάλισαν τη νίκη για την ελληνική ομάδα, που έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στο Champions League. Το τελικό 80-72 ήταν απόλυτα δίκαιο με τον Προμηθέα να δείχνει έτιμος να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72