Έχασε και από την Λουκόιλ Λέφσκι ο Άρης

0

Με την ήττα έφυγε από την Σόφια ο Άρης, καθώς έχασε από την Λουκόιλ Λέφσκι με 77-66 για πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Fiba Europa Cup. Αιφνιδιάστηκαν οι παίκτες του Αγγέλου, που από την αρχή κυνηγούσαν στο σκορ. Κατάφεραν, όμως, να αντιδράσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (41-41), αλλά μετά φάνηκε πως… έμειναν από δυνάμεις και ηττήθηκαν με το τελικό 77-66.

Απόλυτη κυρίαρχος ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο η Λουκόιλ, καθώς μπήκε δυνατά και δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου που έμοιαζε να τα έχει χαμένα, με το τελικό 24-12 να παρουσιάζει την ωμή πραγματικότητα για τους «κίτρινους».

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης έδειχνε να ξυπνά και να αντεπιτίθεται, καθώς μάζεψε την διαφορά και μάλιστα ισοφάρισε σε 41-41 λίγο πριν λήξει η περίοδος και οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Ωστόσο, η Λέφσκι, βρήκε κάποια εύστοχα σουτ και έκλεισε στο +7 (48-41) από τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Άρη μπήκαν με διάθεση να πιέσουν και να παίξουν δυνατή άμυνα, κάτι που εν τέλει πραγματοποιήθηκε, έχοντας, όμως, άσχημα ποσοστά στην επίθεση. Έτσι οι παίκτες του Αγγέλου δεν μπόρεσαν να μαζέψουν την διαφορά και των +11 (65-54) των γηπεδούχων έκανε πολύ δύσκολο το έργο τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άρη εμφάνισαν σημάδια κόπωσης (Δευτέρα είχαν παιχνίδι με τον Ολυμπιακό) πάλεψαν, αλλά τελικώς, παραδόθηκαν και ηττήθηκαν με 11 πόντους διαφορά στην Σόφια, από την Λουκόιλ Λέφσκι.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-41, 65-54, 77-66