Αν η ΑΕΚ είχε εμπειρία…

0

…Σίγουρα θα είχε και καλύτερη βαθμολογική συγκομίδη στο Champions League.

Γράφει ο Γιώργος Ζαβλάρης

Το παιχνίδι της Τρίτης με την Μπάγερν ήταν ιδιαίτερο, εντελώς διαφορετικό σε σχέση με τα υπόλοιπα που θα δώσει η Ένωση μέσα στη σεζόν. Ο αντίπαλος ήταν του υψηλότερου επιπέδου και όσο καλή και αν ήταν η εμφάνιση της ΑΕΚ και πάλι από τους πρωταθλητές Γερμανίας θα καθοριζόταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Ελληνικές ομάδες έχουν πλέον χάσει τη δυναμική τους στην Ευρώπη, καμία ομάδα από την χώρα μας δεν μπορεί να κυνηγήσει για παράδειγμα την πρόκριση στους 16 του Champions League και η ψαλίδα της διαφοράς έχει μεγαλώσει, σε βαθμό που δεν συμμαζεύεται.

Δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από την »μάχη» του δικεφάλου κόντρα στην Μπάγερν. Θα επισημάνω ωστόσο όπως έχουν ήδη κάνει αρκετοί, ότι η εμφάνιση ήταν αρκετά καλή. Οι κιτρινόμαυροι το πάλεψαν, περιόρισαν για 60′ λεπτά την Μπάγερν, ενώ είχαν και κάποιες ευκαιρίες, τρεις αξιοσημείωτες για την ακρίβεια με Πόνσε, Μπακασέτα, Κλωναρίδη.

Η έλλειψη εμπειρίας όμως, αλλά και τύχης στοίχισε και πάλι στην ΑΕΚ, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια της διοργάνωσης. Αν με ρωτούσαν λοιπόν, ύστερα από τους τρεις αγώνες, τι λείπει από την πρωταθλήτρια θα έλεγα η εμπειρία. Μια ομάδα με ποδοσφαιριστές που θα είχαν παραστάσεις σε αυτό το επίπεδο δεν θα δεχόταν σε κάθε παιχνίδι γκολ και θα επικρατούσε ένα μίνι σόκ και χάος μετά. Το είδαμε και με τον Άγιαξ και με την Μπενφίκα και φυσικά με την Μπάγερν.

Επιπλέον η »έμπειρη ομάδα» θα έκανε φαουλ στονΣεμέδο στο προηγούμενο παιχνίδι με την Μπενφίκα, θα έμπαινε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άγιαξ περιμένοντας ότι θα δεχτεί το γκολ και γνωρίζοντας ότι για να πάρει αποτέλεσμα πρέπει να σκοράρει, δεν θα πίστευε ότι επειδή δέχτηκε ένα γκολ από την Μπάγερν τελείωσε το έργο και σίγουρα στο τέλος θα είχε κάποιους βαθμούς στο σακούλι της. Οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν τη διαφορά. Η ΑΕΚ είναι η κατώτερη ομάδα του ομίλου, ωστόσο θα μπορούσε να είχε από 1-4 βαθμούς αν ανταποκρινόταν με την εμπειρία – που δεν έχει βέβαια – στις λεπτομέρειες.

Από εκεί και πέρα χωρίς να θέλω να το παίξω »ο καλός» στους φίλους της ομάδας: Χρειάζεται και τύχη παιδιά. Και τι δεν έχουμε δει σε αυτά τα πρώτα ματς. Ο Άγιαξ σκόραρε στη πρώτη του σοβαρή ευκαιρία και πέτυχε τρίτο γκολ με σέντρα από την γραμμή του άουτ, η Μπενφίκα κόντρα στην ροή του παιχνιδιού πέτυχε το νικητήριο τρίτο γκολ, ακόμα και η Μπάγερν άνοιξε το σκόρ με τύχη, καθώς από καραμπόλα κατέληξε η μπάλα στον Μαρτίνεζ και το κάρφωσε αυτός.

Όταν λοιπόν είσαι άπειρος μπορείς να ελπίζεις στην τύχη, όταν δεν έχεις ούτε την τύχη, τότε δύσκολα μπορείς να ελπίζεις σε κάτι παραπάνω από την τελευταία θέση.