100αρα στην Γκραν Κανάρια ο ΠΑΟ

0

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα έκαμψε την αντίσταση της αδύναμης Γκραν Κανάρια με 102-87 και βελτίωσε το ρεκόρ (2-1) του στην Euroleague. Οι καλύτεροι παίκτες για τους γηπεδούχους ήταν οι Κιθ Λάνγκφορντ (16π.), Λούκας Λεκαβίτσιους (16π.), Ιωάννης Παπαπέτρου (15π.) και Νίκος Παππάς (12π.). Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης με τους «νησιώτες», το γεγονός πως οι παίκτες του πάγκου έκαναν όλη τη ζημιά για τον ρπωταθλητή Ελλάδος.

Πολύ κακό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, που έμοιαζαν κοιμισμένοι. Οι Ισπανοί με τους Έβανς και Χάνα ήταν καλύτεροι και το 6-12 ήταν ενδεικτικό του τι συνέβαινε στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Το τάιμ-άουτ του Τσάβι Πασκουάλ και κυρίως η είσοδος των Λεκαβίτσιους και Παπαπέτου, άλλαξαν τη ροή του αγώνα. Ένα σε ρί 15-2 διαμόρφωσε το 21-14, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως έχουν μεγάλο βάθος φέτος.

Ο Λιθουανός γκαρντ μαζί με τον Ντεσόν Τόμας δημιούργησαν ουκ ολίγα προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Ειδικότερα ο κοντορεβυθούλης γκαρντ απέδειξε για δεύτερο συνεχόμενο ματς, πως του αξίζει περισσότερος χρόνος στο παρκέ. Ο Καλάθης είναι ντεφορμέ και καλό θα είναι να ξαποστάσει και λίγο. Η second unit των πρασίνων λειτούργησε αρκετά καλά και μάλλον εξέθεσε τον Πασκουάλ για τη μη εμπιστοσύνη στο ματς με την Μπάγερν. Το πρώτο ημίχρονο για να επιστρέψουμε στα του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με σκορ 50-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να καθαρίσουν την υπόθεση-νίκη. Ο Νικ Καλάθης ήταν πολύ άστόχος, όμως ήταν περισσότερο ψύχραιμος στο δεύτερο ημίχρονο, αναλαμβάνοντας μόνο οργανωτικά καθήκοντα. Ο ηγέτης των γηπεδούχων ήταν εκνευρισμένος με τον εαυτό του περισσότερο, αφού δεν ήταν όπως έπρεπε. Αυτό βέβαια έκανε λίγο κακό στον ΠΑΟ, που χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ήταν μπροστά με 68-50. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να είναι στο συν 19 (74-55) για την ελληνική ομάδα.

Προπονητικό χαρακτήρα είχε η τελευταια περίοδος, όπου οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πρόσωπα και καταστάσεις, ενόψει των επόμενων υποχρεώσεών τους. Η χρησιμοποίησου του Γιώργου Παπαγιάννη μάλιστα εξυπηρετούσε αυτό το σκοπό, αφού ο Έλληνας σέντερ θέλει χρόνο, για να βρει τον εαυτό του. Το τελικό 102-87 δεν άφησε απόλυτα ικανοποιημένο τον Τσάβι Πασκουάλ, που είδε την ομάδα του να δέχεται πάλι πολλούς πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-36, 74-55, 102-87