Διδακτική ήττα για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα του BCL

Κακό ξεκίνημα και ήττα στην πρεμιέρα του φετινού Basketball Champions League για την ΑΕΚ

0

Ήττα για την ΑΕΚ στην πρώτη αγωνιστική του Basketball Champions League, από την Χάποελ Ιερουσαλήμ με σκορ 75-79. Η Βασίλισσα έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο ξέχασε να παίξει άμυνα, με αποτέλεσμα να έρθει μία εύκολη αλλά και φτηνή ήττα. Κορυφαίος του αγώνα ο J’ Covan Brown με 21 πόντους. Για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Ράθαν Μέις με 17π.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ήταν καλή στο σκοράρισμα, ενώ έβγαλε και πολύ καλές άμυνες. Στο 10′ η ΑΕΚ, ήταν μπροστά με 21-16, με τους Λαρεντζάκη, Ράθαν και Σάκοτα να ξεχωρίζουν, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, η Βασίλισσα μπήκε ακόμα πιο αποφασισμένη. Μάλιστα, στο 14′ έφτασε στο +11 (32-21). Η ΑΕΚ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, με τους φιλοξενούμενους μέχρι την ανάπαυλα να μην βρίσκουν ιδιαίτερες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 42-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Χάποελ Ιερουσαλήμ μπήκε εξαιρετικά. Πολύ γρήγορα κατάφερε με ένα σερί 3-15, να περάσει μπροστά με 45-46, στο 25′. Το μεγάλο σερί των Ισραηλινών συνεχίστηκε, με το σκορ να φτάνει στο 26′ στο 45-52. Η ΑΕΚ έδειξε να ξεμπλοκάρει με μεγάλο τρίποντο του αρχηγού Ντούσαν Σάκοτα στο 27′, διαμορφώνοντας το σκορ σε 52-53. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Χάποελ μπροστά με 55-58.

Η ΑΕΚ… δεν μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την διαφορά να ξεφεύγει στο 35′ στο -12(59-71). Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να μην μπορεί να παίξει άμυνα και την Χάποελ να φεύγει από το ΟΑΚΑ με τη νίκη, με σκορ 75-79.

Δωδεκάδα ΑΕΚ: Ξανθόπουλος, Σάκοτα, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις, Ράθαν, Λαρεντζάκης, Μωραΐτης, Γκρίφιν, Καββαδάς, Ρόμπερτσον, Γιαννόπουλος, Χάντερ

Δωδεκάδα Χάποελ: Acuil, Stoudemire, Johnson, Blatt, Eliyahu, Timor, Ohayon, Feldeine, Butler, Owens, Chubrevich, Brown

Σημαντικά: Παρών στο ΟΑΚΑ έδωσαν οι Καλάθης, Μήτογλου, Παππάς. Από πλευράς ΠΑΕ ΑΕΚ παρευρέθηκε ο πρόεδρος, Ευάγγελος Ασλανίδης.

Αρνητικά: Η ομάδα ενώ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλή σε άμυνα και επίθεση, στο δεύτερο δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου άμυνα, δίνοντας το δικαίωμα στην Χάποελ να κάνει πάρτι.

Θετικά: Η παρουσία των Ράθαν, Σάκοτα, Γκρίφιν στο πρώτο 20λεπτο.

Προσέλευση: Ούτε 2500 άτομα δεν μαζεύτηκαν στο ΟΑΚΑ.